Niekedy je lepšie nerobiť nič, pán minister Žiga

Autor: Lucia Nicholsonová | 12.2.2015 o 19:13 | (upravené 12.2.2015 o 19:47) Karma článku: 11,51 | Prečítané:  3647x

Niekedy je naozaj lepšie, ak minister nerobí nič, najmä, ak alternatívou je zákon, ktorý škodí. Občanom, obciam, firmám. Ako napríklad najnovší zákon z dielne ministerstva životného prostredia – zákon o odpadoch. Je to paškvil, ktorý naruší hospodársku súťaž, zasiahne do podnikateľského prostredia, poriadne zavarí obciam a v konečnom dôsledku aj občanom. Zdvihol zo stoličiek nielen niekoľkých príčetných členov opozície v parlamente, firmy podnikajúce v oblasti spracovania odpadov, starostov obcí, ale aj Európsku komisiu.

Na tú sa SaS cez europoslanca Richarda Sulíka obrátila so žiadosťou,. Aby komisia preskúmala niektoré zásadné pripomienky k zákonu. Predovšetkým vyčítame zákonu zásadu  jedna obec-jedna zmluva. Ministerstvo totiž stanovuje, že organizácie zodpovednosti výrobcov môžu vykonávať činnosť len na základe zmlúv uzavretých s obcami, pričom každá obec môže uzatvoriť len jednu zmluvu s jednou organizáciou. Zároveň novela hovorí, že ak objem zberu pokrytý obcami  nedosiahne súhrnný trhový podiel výrobcov obalov zastúpených organizáciou zodpovednosti výrobcov, tak organizácia stratí autorizáciu. Kombinácia týchto elementov trvalo a vážne naruší súťažné prostredie. Zjednodušene to totiž znamená, že trhový podiel organizácie zodpovednosti výrobcov bude priamo určovaný počtom zazmluvnených obcí. 

Je jasné, že po prijatí takto sformulovaného zákona o odpadoch sa vytvorí monopol jednej organizácie zodpovednosti výrobcov v oblasti nakladania s obalmi, lebo len jedna bude spĺňať podmienku dostatočného množstva zazmluvnených obcí. Ako to vieme? Nuž, už dnes má jedna organizácia zazmluvnených viac ako 1500 obcí z celkového počti 2890 slovenských obcí, a teda poskytovanie služby viac ako 2, 800 000 občanov. Toto na ministerstve pri príprave novely museli vedieť. Ide im o vytvorenie monopolu? A o odstránenie konkurentov?

Ide. Lebo tento zákon bude pre ostatné organizácie likvidačný. Existujúce oprávnené organizácie budú čeliť nesplniteľnej požiadavke uzatvoriť zmluvy s dostatočným počtom obcí . Zároveň sa prijatím zákona vytvorí nová bariéra vstupu na trh. A to už nehovorím o nových organizáciách, ktoré by sa chceli o vstup na trh pokúsiť – nebudú mať možnosť , lebo nebudú schopné uzatvoriť zmluvu už so žiadnou obcou.

Inak, strana Smer-SD má dostatočné množstvo starostov v obciach a nebude problém namerovať ich tým správnym smerom – k zazmluvneniu vyvolenej organizácie zodpovednosti výrobcov a odrovnaniu všetkých ostatných.  To sme ale komisii nepísali...

Ani nebolo treba. Koncom novembra prišlo z Európskej komisie stanovisko adresované ministrovi zahraničných vecí a ministrovi životného prostredia, na ktoré sa obaja ministri vykašľali.

V úvode listu sa píše, že návrh zákona o odpadoch vyvoláva v komisii obavy. Je ich tam popísaných viac, ale keďže ma pán minister Žiga upozornil, že obsah listu má zostať v utajení – aby sa spoločnosť nedozvedela, čo všetko z obáv komisie minister odignoroval, nebudem sa o stanovisku rozpisovať. Za všetko hovorí jedna zásadná veta, v ktorej sa komisia stotožnila s našimi pripomienkami. „Komisia upozorňuje na osobitný prístup, ktorý slovenské orgány zaujali k zmluvným rokovaniam v oblasti odpadu, keďže môže predstavovať prekážku pre fungovanie vnútorného trhu....“ Komisia tiež poukazuje riziko prijatia návrhu, lebo bude mať za následok dlhodobé vylúčenie oprávnených subjektov z trhu. 

Poslanci Smeru však posunuli napriek všetkému takýto návrh do druhého čítania a poznajúc parlamentný folklór, návrh pána ministra Žigu bude úspešný ako množstvo vládnych paškvilov predtým. Čo tam po obciach, firmách, občanoch a nejakej Európskej komisii, hlavne, že splnia svoj cieľ – ďalší monopol, ktorý nás bude všetkých na dlho držať v šachu. A všetci vieme, aký biznis sa skrýva za spracúvaním odpadov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko vzdelaných a talentovaných ľudí si môže Slovensko odpáliť?

Neútočme na seba, nepoužívajme slovník, ktorý nás vracia do obdobia mečiarovského gádžovstva, povinnosťou politikov je krajinu kultivovať.

PRIMÁR

Prečo by ste nemali ísť spať nahnevaní

Vedci objavili spôsob, ako sa lepšie vyrovnať so zlými spomienkami.


Už ste čítali?