Slovenský príbeh2: Keď sa vám nepáči, berte si deti preč

Autor: Lucia Nicholsonová | 28.10.2015 o 11:46 | Karma článku: 13,90 | Prečítané:  19398x

Spomínate si na šikovnú a inovatívnu učiteľku D. Suchovskú, ktorú deti zbožňovali, ale vedenie ZŠ Vazovova ju vyhodilo? Tento slovenský príbeh o tom, ako priemerní s funkciami zostávajú a šikovní musia ísť, má svoje pokračovanie.

http://nicholsonova.blog.sme.sk/c/389473/slovensky-pribeh-ako-na-jednej-skole-zotali-schopnu-ucitelku.html?ref=tit

Stretli sme sa s vedením školy, aby nám vysvetlilo dôvody, pre ktoré musela odísť učiteľka, ktorá dokázala deti zaujať, naučiť, porozprávať sa o ich radostiach aj boľačkách. Prečo sa naše deti po jej výpovedi už niekoľko dní neučia, ale hrajú, lebo vedenie nebolo schopné nájsť náhradu. A prečo mladú a aktívnu učiteľku nakoniec nahradí pani, ktorá je už dva roky na dôchodku.

Od riaditeľa sme sa nedozvedeli, prečo D. Suchovská už neučí naše deti. Vraj spôsobovala dusnú atmosféru v učiteľskom kolektíve a preto sa rozhodol ju prepustiť. O dôvodoch nám nemusí hovoriť, on sa rozhodol. Doslova povedal, že učiteľku prepustil, aby mohol pokojne spávať, a aby mohli ostatní učitelia pracovať v pokojnej atmosfére.

Naše deti nespomenul. Na priamu otázku, či sa niekedy bol pozrieť na vyučovaní D. Suchovskej v 2.C povedal, že tak nikdy neurobil, lebo učiteľky počas hospitácie aj tak hrajú divadlo.

Uprostred stretnutia prišla aj pani zástupkyňa Z. Stankovianska, a všetkým bolo zrejmé, že prišlo skutočné VEDENIE školy. Nebudem sa rozpisovať o tom, ako v úvode dourážala mňa /pritom som tam nebola ako poslankyňa, ale ako rodič/, lebo s tým asi musím rátať, horšie bolo, čo na nás vysypala potom:

1/ Vedenie s nami nemieni komunikovať dôvody prepustenia učiteľky a to podľa zákona o ochrane osobných údajov !!! – my sme sa predsa nepýtali na rodné číslo učiteľky, ani na jej platové pomery, či iné zákonom chránené osobné údaje

2/ Ak sa nám  nepáči rozhodnutie školy, ktoré je plne v kompetencii vedenia školy, máme zobrať svoje deti z Vazovovej a preložiť ich na inú školu!!!!

Z vystúpenia pani zástupkyne bolo cítiť, že jej problém s prepustenou učiteľkou nebol v profesionálnej, ale v osobnej rovine. /Viem, že niekde na začiatku tohto príbehu si mladá učiteľka  dovolila v niečom poopraviť pani zástupkyňu./ Mňa, ako protestujúceho rodiča vyprevádzala z dverí s týmto: No, a teraz si choďte napísať ďalší blog, ja som silná, ja vydržím veľa.... Tak ho teda píšem.

A pýtam sa, prečo? Prečo je vedeniu štátnej školy úplne jedno, či 20 rodičov zoberie svoje deti na inú školu a škola príde o 20 normatívov? Prečo by sme mali zobrať naše deti zo štátnej školy, ktorá je našou spádovou, kde nie sme po protekcii a kde patríme? Prečo by sme ich mali odtrhnúť od priateľov a zlomiť im tým ich sedemročné srdce? Prečo máme my a naše deti ustupovať ješitnosti vedenia, ktoré nedokázalo prežuť, že prišiel niekto inovatívny a nastavil zrkadlo skostnatenosti vedenia školy? Prečo sa máme prizerať tomu, ako vedenie školy vymení modernú učiteľku, plnú sily, za učiteľku, ktorá si už dva roky užíva dôchodok? Prečo máme v tichosti prijať správu, že vedenie školy odtrhlo učiteľku od detí výmenou za svoj pokojný spánok???????

Koľko je takých suchovských na Slovensku? Na školách, na úradoch? Koľkí z vás ste boli naštartovaní, koľkí ste sa cítili plní sily začať robiť veci inak? A koľkých z vás zoťali stankovianske? Koľkých z vás zoťal systém utkaný z priemerných ľudí s funkciami, lebo ste ich vyrušili z ich spánku? Chcela by som vás všetkých povzbudiť, aby ste sa nebáli vzoprieť sa. Tí ľudia spred 89-teho nie sú zvyknutí na to, keď sa im postavíte čelom.

Spolu s ostatnými rodičmi sme zorganizovali petíciu proti niektorým krokom vedenia školy, máme stovky podpisov. Ideme sa stretnúť so zriaďovateľom BA-Staré Mesto, ktorému by malo záležať na tom, kto a ako riadi školy, ktoré mali kedysi zvučné meno.  Z rozpočtu totiž podporuje školu, ktorej zástupkyňa rodičom úplne pokojne povie do očí: Ak sa vám nepáči, zoberte si svojich 20 detí aj s normatívami a choďte na inú školu.  

Perlička na záver:

Nerozumiem, ako môže byť vo vedení školy pedagogička, ktorá namiesto vysvetlenia situácie rodičom napochoduje do triedy plnej 7-ročných detí a cez zaťaté zuby im ohlási, že sa aj s pánom riaditeľom pohádali s ich pani učiteľkou a preto musela odísť. Keď sa jedno z detí prihlási s prosbou, aby o tom napísali list rodičom, tá pani PEDAGOGIČKA povie: Deti, to vy ste predsa ten LIST.

A našlo sa zopár detí, ktoré večer namiesto rozprávky uvažovali o tom, prečo ich niekto nazval listom. Malý list s veľkou vyhrážkou.  

p.s. Viem, že aj na ZŠ Vazovova sú kvalitní pedagógovia, ktorí napriek vedeniu robia pre deti, čo môžu. Za všetkých spomeniem pani Culkovú. Naschvál preto píšem nie o škole ako takej, ale o vedení školy. Aby som sa niekoho nevinného nedotkla. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko vzdelaných a talentovaných ľudí si môže Slovensko odpáliť?

Neútočme na seba, nepoužívajme slovník, ktorý nás vracia do obdobia mečiarovského gádžovstva, povinnosťou politikov je krajinu kultivovať.

PRIMÁR

Prečo by ste nemali ísť spať nahnevaní

Vedci objavili spôsob, ako sa lepšie vyrovnať so zlými spomienkami.


Už ste čítali?