Budovu získa developer a bezdomovci budú močiť na galériu. No a?

Autor: Lucia Nicholsonová | 17.5.2016 o 17:40 | Karma článku: 12,35 | Prečítané:  7597x

Vadia vám bezdomovci v centre mesta, ktorí močia na verejné budovy? Vadia vám páchnuci bezdomovci v preplnených električkách a autobusoch? Vadí vám, keď vám smrdia pod nosom v radoch v potravinách? Neokúňajte sa, vadia. Aj mne.

Smrdia, lebo sa nemajú kde osprchovať a umyť. Močia na budovy, lebo nemajú kde inde močiť, keďže nie sú verejné záchody. Tmolia sa po uliciach a vozia sa tam a späť v mestskej hromadnej doprave lebo nemajú kam inam ísť. Problém samosprávy, ktorý vedia kandidáti na primátora pomenovať akurát tak pred voľbami, keď zbierajú hlasy. Kým oni rozprávajú, iní riešia. S riešením prišlo v roku 2011 občianske združenie Vagus. Začali prevádzkovať nízkoprahové centrum DOMEC. Tam sa chodia stovky z 5000 bezdomovcov v Bratislave  umyť, osprchovať a venovať sa zmysluplnej činnosti.

Niekto by si možno myslel, že mesto musí takúto iniciatívu podporovať, keď už nie pre to, že mu to káže zákon o sociálnych službách, tak aspoň pre to, aby niekto iný suploval plnenie predvolebných sľubov primátorov. Ale nie. Mesto Bratislava sa snaží takúto iniciatívu pošliapať a občianske združenie Vagus a ich nízkoprahové centrum Domec zlikvidovať. Ako? Cez peniaze.

Kým jednému z prevádzkovateľov sociálnych služieb pre bezdomovcov mesto vykrylo 100% ich rozpočtu, OZ Vagus dostalo len 40%. Mesto tým nielen porušilo zákon o sociálnych službách, ale aj ústavou garantovaný princíp rovnakého zaobchádzania. To, čo vedenie mesta predviedlo, je na žalobu, pretože ich delenie poskytovateľov sociálnych služieb na rovných a rovnejších, je diskriminačné.   Kým jedných 100% finančne podporia, druhých 100% finančne zlikvidujú. OZ Vagus vydrží s peniazmi od samosprávy tak do konca mája a mesto to veľmi dobre vie.

Pýtate sa PREČO? Jedno vysvetlenie mi napadá. Lukratívna budova v lukratívnej časti Bratislavy. A k tomu záujem developera a primátor, ktorý má v kompetencii vykonať také kroky smerujúce k likvidácii OZ Vagus, aby sa budova po krachu Domca uvoľnila. Jedine, že by som sa mýlila.

Domec sídli v centre Bratislavy, v budove, ktorú si prevádzkovateľ od mesta prenajíma za symbolické euro. Lenže, tá budova sa celé roky mestu rozsýpala pred očami a preto, pred tými zopár rokmi, vedenie mesta urobilo dobrý skutok, prenajalo to OZ Vagus s podmienkou, že tú ošarpanú budovu na vlastné náklady zrekonštruujú. Aj zrekonštruovali, bola som tam. Vskutku, veľmi pekné veľké priestory, uprostred tichá záhrada, ktorú zveľadili bezdomovci. Tie priestory sú v budove v širšom centre Bratislavy, ktorú obklopujú iné budovy, na ktoré developeri už dávno pristavali minimálne dve poschodia plné lukratívnych bytov. Len táto jedna nie je developerom dotknutá a slúži bezdomovcom. Je to výzva. Ale, ako hovorím, môžem sa aj mýliť.

Jedine tak si však viem vysvetliť ten nezmyselný krok vedenia mesta, ktoré  nerešpektuje zákon o sociálnych službách, ani ústavnú garanciu rovnakého zaobchádzania a podujalo sa zlikvidovať OZ Vagus a ich nízkoprahové centrum Domec, ktoré sa denne postaralo o desiatky bezdomovcov. Ak sa primátor nespamätá, už začiatkom júna sa má Bratislava, jej rezidenti aj jej turisti, a hlavné mesto predsedajúcej krajiny Rady EÚ, na čo tešiť.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko vzdelaných a talentovaných ľudí si môže Slovensko odpáliť?

Neútočme na seba, nepoužívajme slovník, ktorý nás vracia do obdobia mečiarovského gádžovstva, povinnosťou politikov je krajinu kultivovať.

PRIMÁR

Prečo by ste nemali ísť spať nahnevaní

Vedci objavili spôsob, ako sa lepšie vyrovnať so zlými spomienkami.


Už ste čítali?