Keď nevzdeláme rómske deti, skončíme bez dôchodkov

Autor: Lucia Nicholsonová | 8.4.2015 o 11:10 | Karma článku: 12,68 | Prečítané:  4696x

Dnes je ďalší medzinárodný deň Rómov, kedy si okrem iného pripomíname, že z Kaliňákovho veľkého tresku – rómskej reformy nepresadili vôbec nič. Vláda opäť, ako každý rok,  prispeje na zopár rómskych festivalov, pohlavári si zakrepčia a opäť zas raz dajú všetkým najavo, kde majú v skutočnosti problém rómskych osád...

Tzv. Rómsku reformu skresali na nevydarený zákon o pomoci v hmotnej núdzi, ktorý sa aj tak ocitne na ústavnom súde. Počas tých troch rokov mali všetky páky / ústavnú väčšinu/ na to, aby sa situácia v rómskych osadách zmenila, keď už nie kvôli rómom v osadách, tak kvôli majorite, ktorá raz bude závislá od toho, čo z rómskych osád vzíde. Ak to bude opäť ten 16-ročný analfabet, nemáme pred sebou nie že svetlú budúcnosť, ale žiadnu.

Hovorili sme o tom v pléne, keď Richter priniesol do parlamentu otvorenie druhého dôchodkového piliera. Teraz je na Slovensku asi 89 tisíc štyridsiatnikov, ktorí sa zhruba o dve desaťročia dostanú do dôchodkového veku. Na ich dôchodok však bude robiť celkom malá armáda, asi 50 tisíc ľudí, ktorí sú dnes ešte deti, ale o dvadsať rokov by mali byť produktívni natoľko, aby utiahli naše dôchodky. Vidíte, ako sa tie nožnice otvárajú? Aj keby boli hneď všetky tieto dnešné deti produktívne, na dôchodky pre raz taký počet dôchodcov to nevydá.

A teraz si zoberte, že signifikantná časť z tých dnešných detí sú šráci z rómskych osád. Nechodia do škôlky, nevedia, čo je ceruzka a keby aj vedeli, je im to nanič. Kvôli sociálnej zaostalosti a kvôli nefér nastaveným diagnostickým testom skončia v špeciálnej základnej škole, kde vychodia šiesty ročník, nevedia sa ani podpísať a v 16-tich napochodujú na najbližší úrad práce. Samozrejme, ak vo štvrtom ročníku neporodia... Takáto je smutná realita a mali by sme si všetci svorne uvedomiť, že ak s týmito deťmi niečo urýchlene neurobíme, nemôžme od nich očakávať, že o dvadsať rokov budú zarábať na naše dôchodky.

Kľúčom je vzdelať ich – kvalitne, tak aby mali rovnakú štartovaciu čiaru ako naše deti. A to sa nestane, kým nebudú mať kvalitnú predškolskú výchovu, minimálne od troch rokov. Chodím s takýmto návrhom zákona o povinnej predškolskej výchove pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia do parlamentu pravidelne a pravidelne počúvam, že je absurdné, že s tým prichádza liberál. Ja si zasa myslím, že je absurdné do toho vnášať izmy a zbytočne politikárčiť, lebo na finále sa v našej nečinnosti utopíme všetci. Smer to bez protiargumentov sfúkne len preto, že ide o opozičný návrh. Potom, cez prestávku ma príde zopár Smerákov poklepať po pleci, že oni vedia, že tie škôlky treba, ale prst pani Laššákovej nepustí.

Na májovú schôdzu predkladám povinné škôlky pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia opäť a bolo by skutočne nanajvýš rozumné, ak by si všetci uvedomili, že bez vzdelania sa nepohnú ani Rómovia v osadách, ani my o pár rokov.  A zostane nám len trápne krepčiť nohami na rómskych festivaloch.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Trnka na nahrávke s Kočnerom: Viem, že ma zabijú

Kočnera hnevalo, že Trnka vydieral Haščáka.

Komentár šéfredaktorky

Kočner-Trnka: Ako sa baví šéf gangu s výpalníkom ktorý začal pracovať na vlastnú päsť

Je to príbeh prokurátora ktorý namiesto toho aby tlačil na vyšetrenie politickej korupcie vydieral účastníka v nádeji že si zarobí na dôchodok


Už ste čítali?