Odkaz EK: Biele dieťa nebude sedieť vedľa decka z osady

Autor: Lucia Nicholsonová | 30.4.2015 o 13:08 | (upravené 30.4.2015 o 18:10) Karma článku: 12,32 | Prečítané:  27218x

Mám 7-ročnú dcéru, ktorá chodí do triedy so 7-ročným rómskym chlapcom. Nesedia spolu, ale ak by spolu sedeli, brala by to normálne ona aj ja, ako aj zvyšok triedy vrátane učiteľky. Ak by si mala dcéra sadnúť vedľa dieťaťa z osady, nebola by som nadšená. Nie pre jeho farbu pleti, ale preto, že je zanedbané, špinavé, hladné a má svrab. Nechcela by som, aby moje dieťa vedľa neho sedelo napriek tomu, že si uvedomujem, že to dieťa z osady nemôže zato, v akom stave chodí do školy a v akých podmienkach žije. Môže za to tento štát, ktorý sa síce na papieri zaviazal nesegregovať, ale neurobil nič pre to, aby biele dieťa bralo normálne to, že sedí vedľa rómskeho z osady. Neurobil nič, lebo peniaze určené pre tie rómske deti z osád nechal rozkradnúť jednotlivcami cudzopasiacimi na rómskej otázke s hlúpymi projektmi namiesto toho, aby to decko z osady umyl. Práve preto nie je biele dieťa pripravené sedieť s kamošom z osady a nič na tom nezmení ani zhrozenie Európskej komisie.

Európska komisia začala kvôli porušeniu antidiskriminačného zákona EÚ voči Slovensku konanie. Slovensku hrozí, že skončí pred európskym súdnym dvorom. Ide o veľmi vážne memento, ktoré má dve roviny: v tej jednej EK trafila klinec po hlavičke, v tej druhej je mimo.

Jedna vec je, že na Slovensku naozaj cielene posielame deti z osád do špeciálnych /osobitných škôl. Špeciálne školy robia po osadách doslova nábory detí, uplácajú rodičov, alebo pani riaditeľky len zaliečavo presviedčajú, aby súhlasili so zaradením dieťaťa do špeciálnej školy. Keďže rodičia sú sami výdobytkami špeciálnych škôl, súhlasia. Veľmi smiešne vyznieva v ich prípade formulka, že dávajú informovaný súhlas zákonného zástupcu dieťaťa... Dôvodom sú peniaze, na špeciálnych školách sú vyššie normatívy na žiaka a keď sú plné, škola je bohatá. Štát si takto vyrába armádu analfabetov, ktorí nikdy nebudú schopní pracovať a uživiť samých seba. Jedného dňa, a nebude to trvať tak dlho, na tejto armáde analfabetov stroskotá náš solidárny dôchodkový systém a dnešní 40-tnici sa budú veľmi čudovať, že na ich dôchodky štát nemá, lebo na ne nemá kto robiť.

Preto je fajn, že si problém systematického nesprávneho zaraďovania detí z osád do špeciálnych škôl všimla Európska komisia. Ak to nakopne rôznych sociálnych inžinierov, aby sa spamätali a začali riešiť napríklad povinnú predškolskú výchovu v osadách, profitovať z toho budeme všetci. /návrh zákona o povinnej predškolskej výchove pre deti z osád predkladám aj na túto schôdzu/.

Druhá vec je, že EK namieta segregáciu rómskych detí na školách – oddeľovanie rómskych od nerómskych detí. Tu je komisia vo svojej kritike trochu mimo. Nejde o to, že by k segregácii nedochádzalo, dochádza. Ale nesúhlasím s tým, že ide o segregáciu na základe rasy alebo etnika.

Poznám bratislavské školy, kde vedľa seba v jednej lavici sedí rómske dieťa s nerómskym. Nikto ho neoddelí, len preto, že je čierne. K deťom z osád si to biele dieťa nesadne nie kvôli farbe pleti, ale preto, že je neumyté, smrdí, má vši a svrab, je hladné, nesústredené, nemá školské potreby, lebo rodičia ich predali, alebo nimi založili oheň v chatrči a nestíha učivo, lebo nechodilo do škôlky, nevie sa vycikať na splachujúcom gadžovskom záchode, ani si vysmrkať večne tečúci nos.

Akokoľvek šokovaná je Európska komisia tým, že segregujeme rómske deti, mala by si uvedomiť, že jej eurofondy boli na Slovensku rozkradnuté namiesto toho, aby sme ich použili na všetky kroky vedúce k tomu, aby sa na školách segregovať nemuselo. A namiesto toho, aby Brusel prestal alibisticky zatvárať oči pred rozkrádaním a neefektívnym využívaním eurofondov na Slovensku, EK ide riešiť dôsledok – a síce, že segregujeme.  

EK sa môže postaviť aj na hlavu a poslať Slovensko pred Európsky súd, môže prikázať našim školám, aby nesegregovali. Všetko zostane na papieri, ten znesie veľa. Kým to dieťa z osady neumyjeme v komunitnom centre a neprejde škôlkou, aby bolo na školu pripravené, nie je toho zákona, ktorý by prinútil sedieť biele dieťa vedľa dieťaťa z osady. 

Btw. Nemalo byť práve toto cieľom našej rómskej reformy, páni reformátori /pán Kaliňák a pán Fico/ ?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Michal Gučík o návšteve Danka: Možno mám len dobrý kávostroj

O vypovedaní koaličnej zmluvy som sa dozvedel z médií, tvrdí Gučík.

PLUS

SNS skúšajú posunúť slovenské "zvyklosti", doplatia na svoju nenažranosť

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.

KOMENTÁRE

Počet superstarostov sa zvýšil o sto percent

Raslavický starosta je nový Vlado Ledecký.


Už ste čítali?