Dobré ráno, Brusel

Autor: Lucia Nicholsonová | 19.5.2015 o 8:35 | Karma článku: 13,57 | Prečítané:  19398x

Keď neprišiel Brusel do rómskych osád, prišla rómska mini-osada za Bruselom. A belgické autority sú šokované, že asi 20 rómskych detí spí v parku na zemi.

Belgické úrady spolu s tamojšími mimovládnymi organizáciami si nevedia dať rady so ŠTYRMI rómskymi rodinami  zo Slovenska, ktoré sa zabývali v bruselskom parku Maximilian. Týchto asi 40 Rómov z Košíc sa po Belgicku potĺka niekoľko rokov, domov sa vraj nemôžu vrátiť, lebo ich domy „boli zničené“ a slovenské úrady ich „molestujú“. 

Milé bruselské autority, skúste si predstaviť, že máte 700 rómskych osád a nie štyri rodiny. V nich žije tak do 300 tisíc dospelých a detí, a tie deti spia v chatrčiach na udupanej hline, väčšina z nich chodí do špeciálnych škôl, sú zanedbávané, zneužívané, špinavé a hladné. Dospelí nepracujú už po niekoľko generácií a spoliehajú sa výlučne na pomoc štátu, lebo štát si ich na to naučil. Napokon, je to masa nevedomých, až analfabetov, ale majú volebné právo, takže ich hlas sa počíta a nestojí veľa. Je mi jasné, že takýto obraz osady ste nemali možnosť zočiť pri vašich nemnohých návštevách Slovenska, lebo ich dostatočne včas oznámite a my sa dostatočne včas pripravíme.

Zoberieme vás do ukážkovej osady s komunitným centrom, s umytými deťmi v dobre vybavenej učebni, ktoré zvládnu How are you, Mr. European Commissioner. Dospelí dostanú do rúk metly a lopaty a tú krátku chvíľu, kedy prefrčíte cez osadu, sa zvládnu o ne neopierať. Áno, máme špičkové osady, v ktorých bol odvedený kus práce a kde sa Rómov naozaj podarilo zapojiť do bežného života obce. Napríklad Spišský Hrhov so starostom Vladom Ledeckým. Problematických je len tých zvyšných 699 /pozitívnych príkladov obci s osadami je viac, ale sú to osamotené lastovičky/, lebo Vlada Ledeckého /a zopár mimovládok, ktoré robia fakt záslužnú prácu ako ETP Slovensko/ nevieme naklonovať.

Rozumiem tomu, milý Brusel, že nemôžete za stav našich rómskych osád, ale teraz, keď máte našich návštevníkov vo vašom parku, mohli by ste sa zobudiť . Mohli by ste si vytiahnuť hlavu z piesku a začať sa naozaj zaujímať o to, čo v skutočnosti robí Slovensko so stovkami miliónov eur, ktoré nám posielate na „riešenie rómskej otázky“. Posielate nám ich predsa najmä na to, aby sme si s nimi urobili natoľko poriadok, že zostanú doma a nebudú sa trúsiť po vašich parkoch, nie? 

Pravda je taká, že tie stovky miliónov eur skončili kade-tade, len nie v rómskych osadách. Nepoužili sme ich na vznešený cieľ „sociálnej inklúzie Rómov“, ale na inklúziu niektorých politických strán do parlamentu až vlády, alebo na inklúziu jednotlivcov či organizovaných skupín do klubu majetných s veľkými domami a hlbokými bazénmi.

Funguje to tak, že odkedy nám posielate eurofondy, vytvorila sa celkom slušná skupina nastrčených bielych koní, ktoré predložia vopred dohodnuté stupídne projekty, odobrí im to buď skorumpovaný úradník alebo vyššia politická šarža a státisíce eur cez ne pretečú buď do pokladne politickej strany alebo skutočnej ekonomickej mafie. Škandalózne sociálne podniky za prvej Ficovej vlády v hodnote viac ako 11 miliónov eur  boli toho exemplárnym príkladom, ale to je len vrchol ľadovca. Podporilo sa množstvo nezmyslov: dva futbalové kluby mali za 700 tisíc vzdelávať Rómov z osady ako si založiť vlastný biznis, podporil sa projekt výučby PC programátorstva v osade, projekt merania IQ Rómov a ďalšie stovky projektov. Viac napríklad v tomto článku:

http://zivot.cas.sk/clanok/8133/kde-koncia-peniaze-z-europskych-fondov-na-romske-projekty 

Milé belgické autority, máte tam 40 našich Rómov a neviete si s nimi dať rady. Nuž, riešenie rómskej otázky zrovna nie je našou silnou stránkou, tak vám s tým asi nepomôžeme. Ak by ste predsa len prišli na nejaké riešenie, môžeme za vami poslať ďalšie osady. A vy by ste sa medzitým mohli zamyslieť nad tým, či má zmysel kŕmiť Slovensko držhubným – eurofondami. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Michal Gučík o návšteve Danka: Možno mám len dobrý kávostroj

O vypovedaní koaličnej zmluvy som sa dozvedel z médií, tvrdí Gučík.

PLUS

SNS skúšajú posunúť slovenské "zvyklosti", doplatia na svoju nenažranosť

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.

KOMENTÁRE

Počet superstarostov sa zvýšil o sto percent

Raslavický starosta je nový Vlado Ledecký.


Už ste čítali?