Sú skorumpovaní iba politici alebo celý národ?

Autor: Lucia Nicholsonová | 22.7.2015 o 20:35 | Karma článku: 17,39 | Prečítané:  4809x

Čo bolo skôr? Skorumpovaní politici, ktorých nepotrestané činy podporujú korupčné správanie spoločnosti?  Alebo spoločnosť tolerujúca korupciu, ktorá si navolila skorumpovaných a korumpovateľných do čela štátu? 

V jednom z denníkov som si prečítala článok o rozmáhajúcom sa biznise s diplomovkami a s bakalárkami. Ten je na Slovensku taký výnosný, že niektorí podnikatelia /napríklad Michal Hynek, bývalý asistent poslanca A. Kolesíka zo Smeru/ si založili firmy a venujú sa mu naplno, píše sa v článku. Firmy zamestnajú študentov, ktorí anonymne píšu diplomovky ďalším študentom, ktorým rodičia práce jednoducho kúpia.

https://dennikn.sk/192623/biznis-diplomovkami-zvnutra-prace-za-stovky-eur-pisu-nociach-studenti/?ref=tit

Ako asi chutí titul, ktorý niekto získa podvodom? Ako sa nosí? Asi v pohode, kým nepríde novinár, neopýta sa na tému vašej diplomovky a vy si ani za nič neviete spomenúť. Tak nejako to bolo v prípade ministra J. Richtera, ktorý doteraz nevysvetlil záhady nadobudnutia titulu JUDr. na základe sporného bakalárskeho diplomu /na tému bakalárky si po rokoch nespomína/. Podobne tomu bolo v prípade J. Figeľa a ďalších.

Už na našich základných školách je päťka za odpisovanie v porovnaní s päťkou za nevedomosť poľahčujúcou okolnosťou. Na kanadských školách to je naopak, aspoň čo som mala možnosť vidieť. Keď prichytili žiaka podvádzať a odpisovať, jeho meno vyvesili na tabuľu hanby a hanbu utŕžil nielen od vyučujúcich, ale aj od ostatných detí.

Ako spoločnosť máme veľkú toleranciu voči korupcii, čo vyplýva aj z rôznych prieskumov. Až 52% slovenských manažérov je ochotných získať alebo udržať si zákazku pomocou nekalých praktík, každý piaty generálny riaditeľ bol požiadaný o úplatok a 56% Slovákov považuje korupciu u nás za značne rozšírenú. V rámci Európy sme druhý najskorumpovanejší národ.

http://www.webnoviny.sk/ekonomika/clanok/833426-slovaci-su-v-ramci-europy-druhy-najskorumpovanejsi-narod/

Len tak sa dá vysvetliť, že korupciou prehnité strany ako HZDS, SNS, Smer, ale aj tie na pravom brehu boli opakovane vo voľbách natoľko úspešné, že to dotiahli do vlády.  Akokoľvek nepopulárne to vyznie od politika pred voľbami, myslím si, že vláda a parlament sú len zrkadlovým odrazom spoločnosti. Krajina, v ktorej nefunguje vymožiteľnosť práva medzi tými, ktorí si nakradli toľko, že si kúpia policajta, sudcu aj spravodlivosť, a v ktorej  tlak zdola vo voľbách zlyháva, je pre titulmi ovenčených zlodejov rajom. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Trnka na nahrávke s Kočnerom: Viem, že ma zabijú

Kočnera hnevalo, že Trnka vydieral Haščáka.

Komentár šéfredaktorky

Kočner-Trnka: Ako sa baví šéf gangu s výpalníkom, ktorý začal pracovať na vlastnú päsť

Gorila je podobná trauma ako únos Kováča.


Už ste čítali?