Ficov populizmus ohrozuje krajinu alebo Práca namiesto dávok

Autor: Lucia Nicholsonová | 26.8.2015 o 9:24 | (upravené 26.8.2015 o 11:10) Karma článku: 10,63 | Prečítané:  2414x

Pred voľbami sa každým zasadnutím Ficovej vlády zvyšuje stav ohrozenia pre krajinu. Zdravý rozum ustupuje populizmu.

 Jedným z najnovších vynálezov na oblbnutie jednoduchých ľudí je odvodová úľava pre zamestnávateľov v okresoch s nezamestnanosťou nad 20%, ktorí zamestnajú človeka evidovaného na úrade 6 mesiacov.

Je to hlúpe a krátkozraké riešenie, ktoré má  prízemné ciele:

1/ štatisticky a krátkodobo znížiť nezamestnanosť pred voľbami  /po voľbách a po uplynutí lehoty odvodovej úľavy sa umelo zamestnaní ocitnú opäť na ulici/

2/ korumpovať zamestnávateľov v chudobných regiónoch Slovenska, lebo práve pre nich je opatrenie daňovej úľavy určené a pred voľbami vedia dodať hlasy vďačných a oddaných zamestnancov

Ficova vláda týmto dáva najavo, že abdikovala na riešenie dlhodobej nezamestnanosti. Človek, ktorý je v evidencii 6 mesiacov, ešte má reálnu šancu zamestnať sa a firma hľadajúca zamestnanca by po ňom siahla aj bez odvodovej úľavy. Po kom ale firmy nesiahnu, sú tie desaťtisíce ľudí, ktoré nepracujú celé roky alebo takí, ktorí nepracovali vôbec – najmä v okresoch s rómskymi osadami. Na tento extrémne veľký problém, na ktorý Slovensko časom doplatí, sa Fico s Richterom vykašľali.

Viete prečo? Lebo dlhodobo nezamestnaní si tak zvykli na to, že štát je dojná krava, ktorá sa postará, že im začína byť jedno, či pracujú alebo nie. Okrem toho, väčšina z nich volí istoty aj tak a tak ich sociálni demokrati nepotrebujú korumpovať ďalej.

Riešenie pre dlhodobo nezamestnaných je zrušenie dávok v hmotnej núdzi a nezmyselných benefitov pre sociálne odkázaných a možnosť zamestnať sa pre všetkých. Práca namiesto dávok. Že je to utópia? Nemyslím.

Viac tu: http://snip.ly/odPp

Práce je na Slovensku dosť, v každom sektore. To, že ju dnes nikto nerobí, neznamená, že tam tie príležitosti nie sú. Máme neporiadok, prácu na diaľniciach, neoznačené turistické chodníky, kopec pomocnej práce v armáde, na poliach, pri odvodňovacích a protipovodňových dielach, máme veľa neodbornej práce v sociálnych službách,  v nemocniciach, pri organizovaní voľnočasových aktivít pre deti.

V evidencii medzi dlhodobo nezamestnanými máme aj kvalifikovaných – tí by moli fungovať ako koordinátori jednotlivých prác. Ak by štát vytvoril agentúru, ktorá by dlhodobo nezamestnaných zaraďovala do jednotlivých pracovných pozícií, nepotrebujeme nezmyselne korumpovať  krátkodobými opatreniami.

A najmä, namiesto sociálnych dávok budú ľudia dostávať mzdu. To by predpokladalo zamestnávať ľudí, ktorí nemajú kvalifikáciu ani pracovné návyky za menšiu ako minimálnu mzdu. Toto by bolo riešenie aj pre firmy, ktoré sa podujmú zamestnať dlhodobo nezamestnaných a nekvalifikovaných.

Opatrenie Práca namiesto dávok by riešilo viac ako len percentá miery nezamestnanosti. Neexistuje lepšia cesta integrácie ako cez prácu a zamestnanie. A neexistuje lepší vzor pre deti z osád, ako to, že matka a otec ráno musia vstať do zamestnania a pracovať, aby dostali mzdu.

Samozrejme, ešte stále zostane skupina ľudí, ktorí nemôžu pracovať z objektívnych príčin. O tých sa štát solidárne postarať musí. A určite vznikne skupina ľudí, ktorí pracovať jednoducho odmietnu. Tým by štát poskytoval absolútne minimum – napríklad jedlo cez vývarovne /tie môžu tiež zamestnávať/.

Ficova vláda má dostatočnú silu na presadenie veľkých zmien v systéme /nezamestnanosti a v sociálnych dávkach/, ktorý je nefunkčný. Namiesto skutočných riešení však prichádza len s opatreniami, ktoré sú výhodné pre istú skupinu. Sociálni demokrati sa zapredali lacnému populizmu, ktorý ťahá túto krajinu ku dnu. Bolo by výhodné pre všetkých, keby sme mu dali čas nanajvýš do marca.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Trnka na nahrávke s Kočnerom: Viem, že ma zabijú

Kočnera hnevalo, že Trnka vydieral Haščáka.

Komentár šéfredaktorky

Kočner-Trnka: Ako sa baví šéf gangu s výpalníkom ktorý začal pracovať na vlastnú päsť

Je to príbeh prokurátora ktorý namiesto toho aby tlačil na vyšetrenie politickej korupcie vydieral účastníka v nádeji že si zarobí na dôchodok


Už ste čítali?