Šesť postrehov zo Saganovho depa

Autor: Lucia Nicholsonová | 30.9.2015 o 9:26 | (upravené 30.9.2015 o 11:44) Karma článku: 13,63 | Prečítané:  10733x

Potichu a na 100% pracujú každý svojim dielom na úspechu Petra, lebo jeho úspech je úspechom všetkých. Vo svete politiky je to presne naopak. Všetci sú alfa samci a všetci sa cítia ako lídri. Preto nie je šampión nikto.

1/ Tím Petra Sagana je plný silných, férových a skromných ľudí – od mechanika Nena/Nazzareno/ Berta cez maséra Maroša Hlada, kouča Jána Valacha, sparing partnera a brata Juraja, a mladého Michaela Kolářa, cez šéfa výpravy Rastiho Zollera /ktorý makal ako hodinky/ až po otca Ľuba Sagana a samozrejme, šarmantnú Katku. Potichu a na 100% pracujú každý svojim dielom na úspechu Petra, lebo jeho úspech je úspechom všetkých a snaha tých všetkých sa skrýva za úspechom Petra. Vedia to oni a vie to aj on, a preto k sebe navzájom pristupujú s neuveriteľným rešpektom.

Vo svete politiky je to presne naopak. Všetci sú alfa samci a všetci sa cítia ako lídri. Preto nie je šampión nikto.

2/ Pre mňa bol jeden z najsilnejších momentov tej pamätnej nedele v Richmonde, keď do depa prišli ešte počas pretekov Juraj Sagan a Michael Kolář. Pretek nedokončili, ale svoju úlohu splnili na 100 %. Prišli dopotení a zničení a len tak ticho sedeli. Sedeli tam dvaja pretekári, ktorí dali zo seba úplne všetko a pritom od začiatku nešliapali sami na seba. Držali sa pri Petrovi, aby mu rozrážali vietor, aby mu mohli dať vlastný bicykel, vlastnú fľašu vody. Makali pre Petrove víťazstvo. To chce veľkú silu a veľkú dávku skromnosti a veľký zmysel pre tímovú prácu. Obdivuhodné.

Pošlite do kelu každého mudrlanta z vášho okolia, ktorý bude mať múdre reči o neschopnosti našich reperezantov dokončiť závod. Može to povedať, či napísať len hlupák, ktorý si mylne až doposiaľ myslí, že cyklistika je individuálny šport.

3/ Peter Sagan je unikát, ktorý robí z malého Slovenska krajinu rozpoznateľnú všade vo svete. Celý Washington,  Richmond a snáď aj celé Štáty rozprávali o Saganovi dokonca ešte predtým, než zvíťazil. Tú malú vlajočku na našich repre tričkách rozpoznávali  upratovačky hotela, predavačky v obchode, aj ľudia z konkurenčných tímov, ktorí vo finále otvorene a nahlas skandovali „Sagan“.  Petra Sagana obdivuje celý svet a dáva mu to patrične najavo. Je mi záhadou, ako môže napriek tomu zostať stále sebou samým, nestratiť tvár a vedieť ku všetkým pristupovať ako bezprostredný chalan z ulice.

Skúste nájsť  5 rozdielov medzi Petrom Saganom a tými desiatkami  lacných „celebrít“, ktoré vyrába bulvárJ. O jednom viem: keď prekročia prvé hranice, strácajú svoju umelo vystavanú identitu, lebo tvár stratili už dávno.

4/  Keď Peter zvíťazil, jeho dvorný mechanik a bývalý taliansky cyklista Neno Berto plakal ako malé dieťa. Bertovými rukami prešli rôzni cyklistickí šampióni so svojimi bicyklami, ale Petra má najradšej. Podľa Nena je Peter cyklistický zázrak a una persona brillante. Bolo dojímavé sledovať, s akou vzájomnou úctou pristupujú jeden k druhému – mechanik k šampiónovi a šampión k mechanikovi. Bez komplexov z veľkosti toho druhého. Lebo tá veľkosť je práve v rozmanitosti tímu.

Ako novinárka som bola v niekoľkých fabrikách mečiarových privatizérov, mafiánskych primitívov, ktorí ukradli, pohrali sa a zničili. A videla som, ako ich ich malosť robila vo vzťahu k robotníkom vo fabrikách „veľkými“. Ako jedli v reštauráciách drahé jedlá a čašník im nestál ani za „ďakujem“. Kasty sú často postavené práve na malosti „veľkých“.

5/ Zdanlivo najkrehkejším, v skutočnosti najsilnejším článkom je Petrova Katka. Šarmantná, bystrá a veľmi milá. Do cieľa sa ponáhľajúca aspoň tak ako Peter, prebíjajúca sa cez dav, aby bola vidieť, keď ju Peter hľadá očami. Našli sa. Pevne verím, že si ustrážia ten malý ostrov vlastného šťastia pred večne hladným davom a novinármi.

Tí, ktorí o vlastné súkromie musia bojovať, ho nepotrebujú vystavovať na obdiv, to my by sme mali obdivovať, ako veľmi si ho chránia.

6/ Na tlačovke po víťazstve Peter Sagan ukázal, že za jeho víťazstvom nie je len pot, krv a odriekanie, ale aj motivácia ukázať, že každý môže prispieť svojim dielom k lepšiemu svetu. Najmä teraz, pri vojnách na jednom kontinente, ktoré pomaly, ale iste zaplavujú tie ďalšie. Keď už nie je voči dianiu vo svete ľahostajný veľký šampión Peter Sagan, ani nás, s tým menším poslaním, by to, čo sa deje, asi nemalo nechať ľahostajnými. Silná message od silného Petra Sagana. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Michal Gučík o návšteve Danka: Možno mám len dobrý kávostroj

O vypovedaní koaličnej zmluvy som sa dozvedel z médií, tvrdí Gučík.

PLUS

SNS skúšajú posunúť slovenské "zvyklosti", doplatia na svoju nenažranosť

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.

KOMENTÁRE

Počet superstarostov sa zvýšil o sto percent

Raslavický starosta je nový Vlado Ledecký.


Už ste čítali?