Nepodala som ruku moslimovi

Autor: Lucia Nicholsonová | 8.11.2015 o 11:59 | Karma článku: 11,60 | Prečítané:  23514x

Pointa je, že tomu zronenému lekárovi, ktorý v Dunaji prišiel o všetko, som nepodala ruku, akokoľvek rada by som to urobila. Vedela som, že by sa ma kvôli náboženstvu nemohol dotknúť. 

Nechcem sa vyjadrovať k utečencom. Nerobím si selfies s uzimenými deťmi, ani neoznamujem cez FB, že som im nakúpila deky z angorskej vlny. Je mi to odporné a odmietam podporovať Ficovu vlnu utečeneckého tsunami, ktoré ho vynesie na 40%, kým nám zostane zopár fašizoidných voličov a také tunely do verejných peňazí, ktoré nezamuruje ani hlina.

Chcem sa s vami len podeliť o to, ako som pred rokmi nepodala ruku moslimovi. Počas vojny v Afganistane sem privialo zopár utečencov  a ja som ako reportérka mapovala ich osudy. Boli to veľmi smutné stretnutia. Utekala najmä afgánska inteligencia, lekári, učitelia, vedci, ľudia, na úrovni, s bohatstvom, ktoré museli nechať za sebou. Kým prišli na Slovensko, nemali nič. Slovensko nebolo ich cieľovou krajinou, ale organizovaní prevádzači ich tu nechali  občas letmo pohodených.

Pohodený tu zostal aj jeden lekár, 40-tnik Ahmed. Vyplavil ho Dunaj. Zaplatil tisíce dolárov, aby jeho rodinu – spolu s manželkou a troma deťmi, prevádzač dostal z Maďarska na Slovensko. Ten prevádzač ich naložil na drevenú plťku a vydali sa cez Dunaj. Lenže prišla búrka a jeho tri deti a manželka sa v Dunaji utopili. Prežil len Ahmed.

O tomto príbehu som sa dozvedela od ľudí z úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov. Bol to jeden z najsmutnejších príbehov, aké som kedy nakrúcala. Ahmedova manželka bola učiteľka, veľmi pokroková žena, ktorá sa v Afganistane bila za práva žien. Preto museli z krajiny utiecť, bola politicky prenasledovaná. Ahmed mal vlastnú ordináciu, bol všeobecný lekár, ale podporoval manželku.

Pointa je, že tomu zronenému lekárovi, ktorý v Dunaji prišiel o všetko, som nepodala ruku, akokoľvek rada by som to urobila. Vedela som, že by sa ma kvôli náboženstvu nemohol dotknúť. A nie preto, že by neuznával moje práva ako ženy. Nepodala som mu ruku, lebo som nechcela vystaviť  trápnej situácii človeka, ktorý vo svojej krajine síce podporoval boj za práva žien, ale jeho náboženstvo mu neumožňuje dotknúť sa cudzej ženy. Nie z dôvodu, že by ňou opovrhoval, ale preto, že by ju tým zneuctil.      

Nie som žiaden expert na islam, len mam občas pocit, že medzi tými našimi svetmi dochádza k mnohým nedorozumeniam kvôli nedostatku informácií a zbytočnému generalizovaniu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Michal Gučík o návšteve Danka: Možno mám len dobrý kávostroj

O vypovedaní koaličnej zmluvy som sa dozvedel z médií, tvrdí Gučík.

PLUS

Takto očividne kradnúť, to sa vymyká zvyklostiam, hovorieval Dzurinda

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.


Už ste čítali?