Pán primátor, zomrel cyklista

Autor: Lucia Nicholsonová | 3.5.2016 o 10:54 | (upravené 3.5.2016 o 11:27) Karma článku: 10,91 | Prečítané:  28970x

V našom spoločnom meste nedávno zomrel človek, cyklista. Zabili ho nezodpovedný vodič nákladného auta a neopravený výtlk na ceste. 

Za ten prvý element nesieme spoločnú zodpovednosť, lebo sme za tie roky v politickom a verejnom živote možno nedostatočne nastavili legislatívu a nie dostatočne sformovali spoločnosť tak, aby dokázala rešpektovať zraniteľných. Tak ako vodič veľkého nákladiaka nedostatočne rešpektoval cyklistu, ktorý má podľa zákona také isté právo ako on používať cestnú komunikáciu.

Ten jeden neopravený výtlk, ako stovky ďalších výtlkov a otvorené kanalizačné poklopy na cestách pri krajniciach sú zodpovednosťou samosprávy. Tých zopár metrov cyklochodníkov v meste, za ktoré sme vďační, problém cyklodopravy v Bratislave nerieši. Cyklochodníky vedú častokrát odnikadiaľ nikam a cyklista nemá inú možnosť, len využívať krajnice cestných komunikácií. Preto, ak vedenie Bratislavy deklaruje, že podporuje cyklodopravu v meste, malo by sa v prvom rade starať o stav krajníc na cestách, ak už z rôznych dôvodov nedokáže dobudovať cyklochodníky.     

Pán primátor, sledovala som vaše mediálne vyjadrenia o tom, ako mesto podporuje alternatívne a ekologické formy cestnej dopravy a verila som a chcem veriť, že vám naozaj záleží na tom, aby čoraz viac Bratislavčanov využívalo ako dopravný prostriedok namiesto auta bicykel. Zdalo sa mi, že chcete naše hlavné mesto priblížiť ostatným, neporovnateľne väčším európskym metropolám, kde sa jazda na bicykli stala štandardným typom cestnej dopravy. To sa ale nestane, ak bude v Bratislave aj kvôli neopraveným výtlkom prevládať pocit, že preprava na bicykli je hazardom so životom.

Viete, pán primátor, ak by sa vám aj zdalo, že spojenie hazard so životom je azda v súvislosti s cyklodopravou v Bratislave príliš silné slovné spojenie, ubezpečujem vás aj na základe vlastných každodenných cyklo-skúseností niekoho, kto jazdí do práce na bicykli, že opak je pravdou. V dôsledku stavu našich ciest je cyklista v Bratislave ohrozeným druhom a nie plnohodnotným článkom cestnej dopravy, ako mu sľubuje zákon.

Smrť cyklistu na jednej z bratislavských ciest v dôsledku ignorantstva silnejšieho voči slabšiemu a v dôsledku neopraveného výtlku je pre mňa osobne silným mementom. Preto vám chcem ponúknuť pomocnú ruku pri lepšom nastavení legislatívy, ktorú z mojej pozície snáď budem vedieť ovplyvniť. Zároveň vás chcem veľmi úctivo, lež dôrazne, požiadať, aby ste z vašej pozície dbali na stav ciest v hlavom meste, osobitne na stav krajníc, ktoré sú pre rozvoj cyklodopravy v Bratislave veľmi dôležité.  Spoločným úsilím nás oboch by rovnako malo byť také nastavenie v spoločnosti, v ktorej aj ten najzraniteľnejší bude mať svoje miesto a vymožiteľné práva.

S úctou,

Lucia Nicholsonová

Podpredsedníčka NR SR

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Michal Gučík o návšteve Danka: Možno mám len dobrý kávostroj

O vypovedaní koaličnej zmluvy som sa dozvedel z médií, tvrdí Gučík.

PLUS

Takto očividne kradnúť, to sa vymyká zvyklostiam, hovorieval Dzurinda

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.


Už ste čítali?