Aj Žiga je Kaliňák

Autor: Lucia Nicholsonová | 23.6.2016 o 17:48 | (upravené 24.6.2016 o 13:06) Karma článku: 11,74 | Prečítané:  19981x

Zdá sa, že Kaliňákovu slabosť na kšeftárov s vratkami na DPH a krátením dane zdieľajú viacerí ministri za Smer. 

Okrem iných aj súčasný minister hospodárstva a bývalý šéf envirorezortu Peter Žiga. Akokoľvek sa snaží potrieť svoju zodpovednosť v prípade zneužívania eurofondov a zmanipulovaných verejných obstarávaní, neverím, že nevedel, čo podpisuje a preto by mal okamžite odstúpiť z funkcie ministra.

Podarilo sa nám odkryť skupinu parazitujúcu na fondoch EÚ pod životným prostredím, ktorú možno v trestnoprávnom jazyku nazvať organizovanou a zločineckou. Operovala na východnom Slovensku, minimálne v štyroch obciach – Drienovec, Veľký Folkmar, Jaklovce a Krásnohorské Podhradie.

Tieto obce v rokoch 2011-2013, pod vedením rezortu ministrami za Most-Híd a Smer, zatúžili po zberných dvoroch a požiadali ministerstvo o nenávratný finančný príspevok. Vo všetkých štyroch obciach zorganizovala verejné obstarávanie na zhotoviteľa zberného dvora tá istá firma – Euro-recycling. Pamätáte sa, ako sme v minulom volebnom období odvolávali ministra Richtera za to, že dokázateľne obiehal obce na Slovensku a odporúčal, aby verejné obstarávania pri europrojektoch organizovala jedna a tá istá firma Star-EU? Niečo podobné sa stalo aj pri projektoch na zberné dvory.

Vo všetkých verejných obstarávaniach organizovaných tou istou firmou zvíťazila jedna a tá istá spoločnosť – VAMAX-X.   Išlo o veľké zákazky, v hodnote od niekoľko sto tisíc eur až viac ako milión eur a vyhrala spoločnosť, ktorá v čase realizácie zákazky preukázateľne nemala ani jedného zamestnanca. Verejné obstarávania museli byť zmanipulované.

A nielen to. Konateľom a spolumajiteľom VAMAX-X bol Radovan Varga, ktorého v októbri 2013 polícia  vzala do väzby za podvod na DPH /vratky a krátenie/ v objeme 200 miliónov korún. Zároveň sa ukázalo, že Varga mal byť objednávateľom nájomnej vraždy istého podnikateľa Mariána K., ktorý si u Vargu odložil 400 tisíc eur získaných podvodmi so železným šrotom a keď ich žiadal naspäť, Varga si radšej objednal jeho vraždu u Roberta Niguta, známej postavy košického podsvetia – Okoličányovcov. K vražde však napokon nedošlo, pretože Nigut z idúceho auta tesne minul Mariána K. Od vtedy je Nigut na úteku.

Je ťažké predstaviť si dobre nastavené verejné obstarávanie, v ktorom vyhrá obrovskú zákazku firma s 0 zamestnancami a s majiteľom, ktorý je trestne stíhaný za podvody na DPH a objednávku nájomnej vraždy.

Napriek týmto skutočnostiam, ktoré vzbudzujú závažné pochybnosti, kontrolóri a „nezávislí“ hodnotitelia na ministerstve životného prostredia vyhodnotili pochybné projekty štyroch obcí ako úspešné a ministri životného prostredia /Nagy, ale najmä Žiga/ podpísali štyri zmluvy o nenávratných finančných príspevkoch so starostami obcí v hodnote niekoľkých miliónov eúr. Navyše, Varga dostal ešte priamu dotáciu z Ministerstva životného prostredia na výstavbu Autovrakoviska v Prakovciach za 3 569 568,51 eur. Spolu s ostatnými projektami, v ktorých je VAMAX-X víťazom verejných obstarávaní, tak cez VAMAX-X – spoločnosť vlastnenú človekom trestne stíhaným za objednávku vraždy a podvody na DPH, pretečie takmer 6 miliónov eur.

Ako je možné, minister podpisuje zmluvy pri projektoch s takto podozrivo nastavenými tendrami? Ako je možné, že kontrola na ministerstve nezistila ani 250% predraženosť projektov? Pri zberných dvoroch sa zopakoval smerácky úspešný model tunelovania eurofondov cez predražené projekty sociálnych podnikov. Všetky projekty na zberné dvory boli niekoľko násobne predražené na ľahko overiteľných cenách technológií. Napr. za dodaný traktor ZETOR PROXIMA 90 bolo VAMAX-Xom fakturované 96.000,-Eur. Predajná cena nového je pritom cca 32.000,-Eur. Čelný nakladač Trac Lift stojí cca 136 tis. českých korún, Vamax-x ho dodal za 14.400,-Eur.

Jediné vysvetlenie je, že niekto na ministerstve alebo niekto s vplyvom na ministerstvo spomínané projekty pretlačil a dostal ich až na ministrov stôl, aby ich Žiga /pred ním Nagy/ bez problémov podpísal.

Nevieme dokázať, kto ten niekto mohol byť. Faktom ale je, že cez účasť v inej firme je Radovan Varga prepojený na veľkého hráča v oblasti recyklácie odpadu – na bývalého poslanca za Most-Híd Igora Sidora. Igor Sidor a jeho firma V.O.D.S. sa spomína aj v Gorile, pri zmienke o dotáciách z recyklačného fondu.

http://www.tyzden.sk/casopis/10450/criepky-z-gorily/

Igor Sidor vydal k mojim zisteniam, ktoré som zverejnila na tlačovej konferencii 22. júna 2016 stanovisko, v ktorom sa dištancuje od nadštandardných vzťahov na envirorezorte a tvrdí, že s touto kauzou, ako ani s jej aktérmi nemá nič spoločné.

http://www.teraz.sk/slovensko/sidor-envirorezort-varga-ziga-zmluvy/203298-clanok.html

Nejdem to spochybňovať.

Niekomu na ministerstve, alebo niekomu, kto na „rozdiel od pána Sidora“ mal nadštandardné vzťahy s envirorezortom však muselo záležať na tom, aby projekty zberných dvorov s pochybnými tendrami uspeli.

Po našej tlačovke pred novinárov predstúpil súčasný minister hospodárstva Peter Žiga a s kamennou tvárou poprel, že by niesol zodpovednosť za svoj podpis na zmluvách o nenávratných finančných príspevkoch. Novinárom povedal, že on žiadne zmluvy s VAMAX-Xom nepodpisoval a oni mu to zhltli. Samozrejme, že nepodpisoval nič priamo s VAMAX-X, ani s Vargom, ale podpisoval zmluvy s obcami s preukázateľne zmanipulovanými tendrami. Minister Žiga nesie plnú zodpovednosť za predražené projekty zberných dvorov so zmanipulovanými tendrami, ktoré má jeho ministerstvo kontrolovať.

P. Žiga novinárom ešte nezabudol povedať, že by som už mala ísť na materskú. Nuž, pôjdem, pán minister, ale najskôr podám trestné oznámenie za tunelovanie eurofondov, ktoré ste požehnali vlastným podpisom a nech polícia skúma, či ste tak urobili z neznalosti alebo pri plnom vedomí. Rovnako sa obrátim na audítorov EK a podám podnet na OLAF, nech sa aj z Bruselu prídu pozrieť na to, ako sa pod vaším vedením narábalo s eurofondami.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Michal Gučík o návšteve Danka: Možno mám len dobrý kávostroj

O vypovedaní koaličnej zmluvy som sa dozvedel z médií, tvrdí Gučík.

PLUS

SNS skúšajú posunúť slovenské "zvyklosti", doplatia na svoju nenažranosť

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.

KOMENTÁRE

Počet superstarostov sa zvýšil o sto percent

Raslavický starosta je nový Vlado Ledecký.


Už ste čítali?