Zo škôlok profituje aj Ficov strýko

Autor: Lucia Nicholsonová | 3.10.2016 o 11:45 | (upravené 3.10.2016 o 19:14) Karma článku: 11,15 | Prečítané:  24589x

Z Ficovho a Richterovho obľúbeného projektu zvyšovania kapacít škôlok, ktorým sa tak radi chvália, sa stáva obľúbený projekt niektorých obľúbených stavebných firiem. Napríklad tých, ktoré sú súčasťou Ficovho rodinného pavúka. 

Som veľmi rád, že prichádza po ministerstve školstva operačný program, ktorý patrí pod ministerstvo pôdohospodárstva, a vyčleňujeme, musím povedať, enormnú sumu na rekonštrukciu škôlok. Ide o 79 miliónov eur. 79 miliónov eur bude určených pre celé Slovensko, informoval 28. januára 2016 v Materskej škole na Nedbalovej ulici v Nitre premiér Robert Fico.

O firme STYLE-MONT spol. s.r.o., v ktorej je jedným z majiteľov a z konateľov Ladislav Rybanský, sa v minulosti toho popísalo dosť. Napríklad to, že sa dostáva k zaujímavým zákazkám v okrese Topoľčany. Dôvod je jednoduchý, L. Rybanský je strýko Roberta Fica,/ ktorý je toho času napriek všetkému ešte stále premiérom tejto krajiny/. Okrem toho je vo firme ďalší spoločník, pán Anton Lacika, ktorý je zasa švagrom Ficovho blízkeho človeka Vladimíra Faiča. Faiča si Fico priviedol z SDĽ, je to absolvent Vysokej školy politickej za hlbokej totality, šéfoval Ficovým poradcom a médiá o ňom písali, že robil biznis so schránkovými firmami.   

http://www.pluska.sk/plus7dni/vsimli-sme-si/zrekonstruovana.html

http://orsr.sk/vypis.asp?ID=4229&SID=9&P=1

https://sk.wikipedia.org/wiki/Vladim%C3%ADr_Fai%C4%8D

V tomto roku sa firme STYLE-MONT s.r.o. začalo opäť dariť. Rozbehol sa projekt rekonštrukcie škôlok za bruselské peniaze, rozbehli sa aj zákazky spoločnosti.

1/ Získala zákazku v obci Žabokreky nad Nitrou - zmluva: Rekonštrukcia materskej školy za  153.359,58 EUR s DPH zo dňa 18. apríl 2016.  Súťaže sa síce zúčastnilo 5 firiem, no 4 hneď vylúčili. Predstavte si, že všetky 4 vylúčené firmy nesplnili tú istú podmienku, t.j. namiesto dodania overených kópií, resp. originálov technických dokladov, dodali len čestné vyhlásenia. Jedine STYLE-MONT s.r.o. zázračne dodal presne to, čo mal.

article_photo

https://www.uvo.gov.sk/vyhladavanie-zakaziek/detail/dokumenty/160286

2/ Rovnako sa firme STYLE-MONT s.r.o. darilo aj v obci Radošina - zmluva:  Rozšírenie kapacít MŠ formou prístavby - suma: 83.920,25 EUR s DPH, dátum: 21.6.2016.

Pri tejto zákazke je niekoľko vtipných momentov. Najprv súťaž vyhlásili, no neskôr ju zrušili a zákazku zadali firme Ficovho strýka priamo.  

https://www.uvo.gov.sk/vestnik/oznamenie/detail/329567?page=1&limit=20&sort=datumZverejnenia&sort-dir=DESC&ext=0&cisloOznamenia=&text=&year=0&dzOd=&dzDo=&cvestnik=&doznamenia=-1&dzakazky=-1&dpostupu=-1&mdodania=&kcpv=&opb=&szfeu=&flimit=-1&nobstaravatel=&nzakazky=

Zadanie zákazky si odôvodnili v zmysle zákona :  "Objednávateľ na obstaranie predmetu tejto zmluvy použil postup verejného obstarávania – zákazka s nízkou hodnotou.", t.j. "Podľa § 117 ods. 1 zákona verejný obstarávateľ pri zadávaní zákazky s nízkou hodnotou postupuje tak, aby vynaložené náklady na predmet zákazky boli primerané jeho kvalite a cene." Podozrivé však je , že podľa zákona je limit na zákazky s nízkou hodnotou suma 70.000 EUR bez DPH na stavebné práce. Zákazka pre STYLE-MONT s.r.o. mala hodnotu 69.933,54 EUR. Štandardne podliezli sumu a biznis prihrali priamo obľúbenej firme.

3/ V obci Ostratice dostal STYLE-MONT s.r.o. už len bonbónik - zmluva: Rekonštrukcia budovy materskej školy - suma: 25.434,01 EUR s DPH, dátum: 29.6.2016. Bez súťaže, napriamo.

4/ No a na dôvažok si úspešná firma Ficovho strýka prišla na svoje aj pri rekonštrukcii Obecného úradu v Nemčiciach - zmluva: Obecný úrad Nemčice - suma: 87.361,87 EUR s DPH, dátum: 18.4.2016.

V tomto prípade síce Sutaz prebehla, ale prihlásil sa len jeden uchádzač. Hádajte kto.... Z pohľadu efektívnosti obstarávania je to najhorsia možnosť. V normálnej krajine by slušný obstarávateľ súťaž zrušil, ak by mala súťažiť len jedna firma a ešte k tomu firma premiérovho strýka. Na Slovensku to dotiahli až do konca. Vysvetlili to takto "...Verejný obstarávateľ znenie výzvy na predkladanie ponúk odoslal v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní trom záujemcom... ...Po ukončení vyhodnotenia ponúk napriek tomu, že ponuku predložili len jeden uchádzač má verejný obstarávateľ za to, že prijal ponuku uchádzača, ktorý mu bude pri realizácii predmetu zákazky ekonomicky stabilným a technicky zdatným partnerom disponujúcim kvalifikovanými pracovnými silami a spĺňa všetky podmienky účasti a požiadavky na predmet zákazky verejného obstarávateľa tak, aby bol schopný zrealizovať predmet zákazky podľa požiadaviek. Verejný obstarávateľ nevidí dôvod na zrušenie použitého postupu zadávania zákazky, nakoľko ponuka ktorú prijal spĺňa všetky jeho požiadavky, neprekračuje predpokladanú hodnotu zákazky a verejný obstarávateľ nechce vynakladať ďalšie finančné prostriedky na obstaranie toho istého predmetu zákazky, napriek tomu, že obdržal ponuku, ktorá vyhovuje všetkým zadaným požiadavkám, ktoré verejný obstarávateľ stanovil....".

Samozrejme je úplná náhoda, že obec Nemčice dostala (11.5.2016) dotáciu na rekonštrukciu /podporu z Environmentálneho fondu formou dotácie/.

O firme STYLE-MONT písali médiá už v roku 2008, keď firma vyhrala v súťaži zákazku Ministerstva vnútra za viac ako 27 miliónov korún. Robert Fico, ktorý sa vtedy aspoň hral na bojovníka proti korupcii a klientelizmu požiadal vtedajšieho ministra Roberta Kaliňáka, /ktorý je toho času ešte stále vo funkcii šéfa vnútra/, aby súťaž zrušil. Fico vtedy vyhlásil: "Viem si predstaviť, čo by ste robili, hoci mne by v živote nenapadlo organizovať smiešnu súťaž za pár korún pre príbuzného."

http://korzar.sme.sk/c/4417451/zakazku-vyhral-ficov-stryko.html

Robert Fico, ktorý sa po všetkých škandáloch s korupciou a klientelizmom ešte stále drží funkcie premiéra tejto krajiny, naozaj nemusí „organizovať smiešne súťaže za pár korún pre svojho príbuzného“. Jeho chobotnica funguje dokonale, v malých aj veľkých mestách a v malých aj veľkých kšeftoch. A tak jeho „rodina“ dostane najesť aj bez jeho pričinenia sa. On osobne sa venuje ďaleko väčším veciam za ďaleko väčšie peniaze. To jediné mu verím. 

p.s. Na môj blog zareagoval Úrad vlády SR. Ako to už býva zvykom, vo svojom stanovisku tvrdia, že nehovorím pravdu. Pritom nepopierajú, že firma premiérovho strýka dostala predmetné zákazky. Peniaze však išli z iného balíka, na dve zo spomínaných zákaziek  dostala spoločnosť peniaze z 15-tich miliónov pod Ministerstvom školstva. Ich stanovisko je v štýle - peniaze sme nepotiahli z Tatra banky, ale z VÚBky. Blog ale vôbec nie je o tom. Pointa predsa je podozrenie na klientelizmus pri pochybných verejných súťažiach. Vážený úrad vlády, možno ste radšej nemali reagovať vôbec. 

https://dennikn.sk/minuta/574028/?ref=mpm 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Monika Jankovská sa chce dohodnúť s políciou

Štátna tajomníčka zrejme chce spolupracovať.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Vždy sa dá počítať s vypätím všetkých síl

Krajčí počas testovania videl "silného ducha slovenského národa".


Už ste čítali?