Keď chcete mať trafiku, ani krátenie dane nie je prekážkou

Autor: Lucia Nicholsonová | 3.11.2016 o 16:50 | Karma článku: 12,06 | Prečítané:  14814x

Takto to tu, v krajine Bašternákov, funguje s obsadzovaním funkcií. Keď chcete mať vlastnú trafiku a byť platený z verejných peňazí, ani krátenie dane nie je prekážkou. 

Len celkom nedávno sa verejnosť pohoršila nad tým, ako sa z dlhodobo nezamestnaného muža a bývalého sbskára kontroverznej SBS, Mariána Csehu, stal námestník riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Cseha evidentne nie je sám, kto sa za tejto vlády k trafike dostal za celkom iné zásluhy ako tie odborné. Ďalším v rade je Ing. Juraj Kurňavka, nový šéf Štátneho fondu rozvoja bývania.

J. Kurňavka je politickým nominantom strany Sieť, kandidoval na jej kandidátke pod číslom 22.

http://kandidatnaposlanca.sk/ing-juraj-kurnavka_3202.html

Pôsobí v Ružomberku, kde mu zopár ľudí nevie prísť na meno a len krútia hlavou nad tým, ako môže viesť Štátny fond rozvoja bývania. Dôvodom je jeho reštaurácia /Laverna Steak House/, ktorú donedávna prevádzkovala spoločnosť Infinity s.r.o. /so sídlom Ružomberku, Štefana Nahálku č. 2/. Juraj Kurňavka je jej konateľom.

http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=229634&SID=5&P=1

Podľa viacerých Ružomberčanov v reštaurácii vydávali upravené pokladničné bloky. Nespĺňali zákonné požiadavky /logo Ministerstva financií, údaj, na koho je evidovaná pokladňa, slabá, nečitateľná tlač a podobne/. To znamená, že nie všetky platby boli riadne evidované v pokladni, čiže reštaurácia nemusela priznávať oficiálne príjmy a tým mohla krátiť daň z príjmu aj DPH.

Na základe toho, že zákazníkom v reštaurácii vydávali upravené bločky, Daňový úrad Ružomberok začal voči subjektu konanie /č. 20433258/2015/. Vypočuli svedkov, ktorí potvrdili, že im vystavili nezákonné pokladničné bločky. Bol pri tom aj konateľ spoločnosti J. Kurňavka. Daňový úrad uložil spoločnosti pokutu 1.500,-Eur za porušenie  §16a zákona č.  289/2008 o elektronickej registračnej pokladni. Lenže spoločnosť pána Kurňavku mala s tým istým paragrafom problémy už v minulosti, teda išlo o recidívu porušovania zákona. Preto dal Daňový úrad Ružomberok na Živnostenský úrad návrh na zrušenie živnostenského oprávnenia spoločnosti Infinity s.r.o.

„Okresný úrad Ružomberok, odbor živnostenského podnikania vydal rozhodnutie o zrušení živnostenského oprávnenia v plnom rozsahu podnikateľskému subjektu Infinity, s.r.o., IČO 46 576 665, so sídlom Štefana Nahálku 2227/2, 034 01 Ružomberok, nakoľko menovaný podnikateľský subjekt porušil povinnosti pri prevádzkovaní živnosti určené zákonom ako osobitne závažné, t.j. menovaný podnikateľský subjekt opakovane porušil ust. § 16a písm. a) zákona č. 289/2008 Z.z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov“, napísal Živnostenský úrad v stanovisku, ktoré som si vyžiadala.

J. Kurňavka sa voči tomuto rozhodnutiu síce odvolal, ale KÚ Žilina v júli 2016 zrušenie živnosti potvrdil. Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť a spoločnosť pána Kurňavku by mala byť ex offo zrušená.

A bolo to v ten istý mesiac, presne 8. júla 2016, kedy sa J. Kurňavka ako politický nominant Siete ujal svojej funkcie šéfa Štátneho fondu rozvoja bývania. Inak, médiá priniesli informáciu, že vzišiel z výberového konania. Vraj bol najlepší spomedzi šiestich kandidátov. "Kritériá a požiadavky na obsadenie funkcie generálneho riaditeľa fondu splnil a do funkcie bol dňom 8. júla 2016 vymenovaný Juraj Kurňavka," uviedol komunikačný odbor Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Vyberal ho vtedajší minister dopravy, nominant Siete Roman Brecely.

http://www.teraz.sk/ekonomika/sefom-statneho-fondu-rozvoja-byvani/206258-clanok.html

Takto to tu funguje s obsadzovaním funkcií. Keď chcete mať vlastnú trafiku, ani krátenie dane nie je prekážkou. 

Teraz, keď už je po Sieti, aj po Brecelym, pan J. Kurňavka by sa mal v dôsledku sebareflexie vzdať funkcie. Či to je v krajine Bašternákov príliš trúfalé očakávanie? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Z Bonaparte do štátnej rezidencie? Fico plánuje bývanie aj pre Kisku a Danka

Šéf Úradu vlády Igor Federič kedysi vybavoval pre premiéra luxusnú vilu pri Bratislavskom hrade. Fico sa bránil, že by sa tam nikdy nenasťahoval.

KOMENTÁRE

Čechov teraz čaká obdobie ich mečiarizmu

České voľby popierajú tézu, že za nástup populistov môžu štandardné strany.

SVET

Anarchisti, hackeri či liberáli? Prečo Česi volili Pirátov

Pustite nás na nich, vyzývala Pirátska strana.


Už ste čítali?