Sociálna poisťovňa porušila zákon v tendri, v ktorom vyhral Bonul

Autor: Lucia Nicholsonová | 23.11.2016 o 11:43 | Karma článku: 12,24 | Prečítané:  5835x

Vyzývam vedenie Sociálnej poisťovne, aby odstúpilo od 6 miliónovej zmluvy s firmou Bonul s.r.o. a vyhlásilo novú súťaž na strážne služby v súlade so zákonom tak, aby už neovplyvňovali tender v prospech spoločnosti Bonul s.r.o.

Skonštatoval to Úrad pre verejné obstarávanie, na ktorý som v tejto súvislosti podala podnet. Vo verejnej súťaži SP, zorganizovanej v rozpore so zákonom, zvíťazila firma Bonul s.r.o. Tá je podľa medializovaných informácií blízka Smeru,  stráži množstvo organizácií pod vedením nominantov vládnej strany za desiatky miliónov eur.

Na podozrivý tender a následnú predraženú zmluvu medzi Sociálnou poisťovňou a Bonulom som upozornila v blogu 1. júna tohto roku.

http://nicholsonova.blog.sme.sk/c/421498/sbs-ka-blizka-smeru-postrazi-socialnu-poistovnu-za-6-milionov.html

Verejnú súťaž som spochybnila kvôli tomu, že Bonul prakticky súťažil sám so sebou. Druhého účastníka tendra - konzorcium firiem – vylúčili. S Bonulom sa spája viacero neobvyklých víťazstiev vo verejných obstarávaniach:

  1. Zmluva so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou na fyzickú bezpečnosť jej pracovísk za 1,6 milióna eur. V tendri o zákazku súťažila s firmou, s ktorou mala rovnakú minulosť a rodinné väzby. Všetky dokumenty k zákazke sa nachádzajú na https://www.uvo.gov.sk/vyhladavanie-zakaziek/detail/dokumenty/150149.
  2. Zmluva s Ministerstvom hospodárstva SR za 2,2 milióna eur. V tendri nemala táto spoločnosť konkurenta. Hoci ministerstvo robilo elektronickú aukciu, jediný účastník a víťaz svoju ponuku doručil v obálke. Všetky dokumenty k zákazke sa nachádzajú na https://www.uvo.gov.sk/vyhladavanie-zakaziek/detail/dokumenty/135759.
  3. Zmluva so Slovenskou poštou za 27 milónov eur. Členom komisie bol aj Marek Grzybowski, ktorý ešte rok predtým ako manažér pracoval pre spoločnosť Bonul. Všetky dokumenty k zákazke sa nachádzajú na https://www.uvo.gov.sk/vyhladavanie-zakaziek/detail/110383.
  4. Zmluva s Jadrovou a vyraďovacou spoločnosťou spolu za 6,6 milióna eur. TV Markíza informovala (http://www.tvnoviny.sk/domace/1757502_kto-bude-strazit-atomky-cudny-tender-a-inzeraty-na-internete), že Bonul hľadal strážnikov do jej budovy mesiac pred skončením súťaže. O mesiac neskôr tender vyhral. Všetky dokumenty k zákazke sa nachádzajú na https://www.uvo.gov.sk/vyhladavanie-zakaziek/detail/dokumenty/141649.

Keďže som mala o oprávnenosti vyradenia druhého uchádzača o zákazku Sociálnej poisťovne pochybnosti, poslala som podnet na Úrad pre verejné obstarávanie.

http://domov.sme.sk/c/20185426/nicholsonova-napadla-zmluvu-socialnej-poistovne-s-bonulom.html

Berúc do úvahy chápadlá Smeru, ani sa mi neprisnilo, že by UVO mohol skonštatovať porušenie zákona. Na moje prekvapenie vykonal kontrolu predmetného tendra a dospel k záveru, že SP ako obstarávateľ porušila paragraf 9 zákona o verejnom obstarávaní. Citujem z odpovede UVO:

„.... kontrolovaný svojím postupom porušil zákon, resp. konal v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní,  s § 9 ods. 3 zákona o verejnom obstarávaní, konkrétne s princípom nediskriminácie uchádzačov alebo záujemcov a s princípom hospodárnosti...., pričom uvedené konanie mohlo mať vplyv na výsledok verejného obstarávania.“

Pripomeňme, že Bonul je považovaný za dvornú SBS Smeru a za posledné roky získal od štátu zákazky za desiatky miliónov eur. Okrem toho, že stráži ministerstvo hospodárstva, Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, Sociálnu poisťovňu, Štátne hmotné rezervy, Slovenskú poštu a ďalšie, na jej súkromnom večierku pre zamestnancov spred dvoch rokov rečnil osobne premiér Robert Fico.

Týždenník Plus7 dní vtedy priniesol túto informáciu. „Nejeden účastník stretnutia pravdepodobne neveril vlastným očiam, keď sa na pódiu objavil samotný premiér. Prítomných dojal ďakovnou rečou za ich dobre odvedenú prácu, nezabudol vyzdvihnúť ani ich úspechy,“ napísal týždenník.

Rodina majiteľa firmy Bonul s.r.o. žije, podľa médií, v susedstve exministra Ľubomíra Jahnátka v dedine pri Nitre a s vlastníkom Bonulu ich spája vášeň pre poľovačky. Manželka majiteľa firmy Miroslava Bödöra je zasa v rodinnom vzťahu s manželkou  policajného prezidenta Tibora Gašpara. Informoval o tom portál sme.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Peniaze na reformu školstva v rozpočte nevidno

Školstvo je v rozpočte málo ambiciózne.

DOMOV

Polícia robí u Kočnera domové prehliadky

Prehliadok sa zúčastňuje aj Kočner.

EKONOMIKA

Prudký rast cien bytov sa zastavil

V ponuke ubúdajú najmä staré byty.


Už ste čítali?