STOP súdne trestaným pedofilom

Autor: Lucia Nicholsonová | 18.1.2017 o 18:36 | (upravené 18.1.2017 o 19:12) Karma článku: 8,99 | Prečítané:  3067x

Chcem zabrániť súdne trestaným pedofilom, aby sa dostali k deťom. Prvým krokom je novela zákona o pedagogických zamestnancoch. Podľa nej budú učitelia dokazovať svoju bezúhonnosť nie výpisom, ale odpisom z registra trestov.

Pedofília je nevyliečiteľná deviácia. Podľa klinického psychológa, sexuológa a súdneho znalca Róberta Mathé , je celoživotným snažením pedofilov byť v kontakte s deťmi. Viacerí z nich sa snažia infiltrovať medzi učiteľov, najmä na základné školy na prvý stupeň.

Nikdy by mi to nebolo napadlo, ale bola som svedkom, ako jedna z bratislavských základných škôl zamestnala ako učiteľa človeka, ktorý bol v minulosti súdne trestaný za zneužívanie malých chlapcov.

Mal pedagogické vzdelanie a čistý výpis z registra trestov, spĺňal teda všetky podmienky na to, aby mohol učiť deti. Škola ho zamestnala, urobili z neho triedneho učiteľa štvrtákov.

K deťom sa správal zvláštne, organizoval pre ne výlety, na ktorých s ním mali prespávať. Rodičom začal byť podozrivý a tak si ho matka /s prístupom do kriminálnych databáz/ preklepla a s hrôzou zistila, že pán učiteľ je v minulosti súdne trestaný pedofil.

Môže za to škola? Nie. Výpis z registra trestov mal čistý, pretože jeho zločin bol rokmi zahladený. Nemali ako zistiť, že sedel za zneužívanie detí. Tu je kameň úrazu: keby predkladal odpis a nie výpis, škola by na jeho minulosť prišla a k deťom by ho nepustila.

Komunikovala som svoj návrh s R. Mathém, ktorý bol prekvapený, že učitelia /a ďalšie profesie, ktoré pracujú s deťmi/ už dávno nepredkladajú pri nástupe do zamestnania odpis, namiesto výpisu z RT. Zároveň potvrdil, že ak už raz pedofil prekročí pomyselnú hranicu a dieťaťu ublíži, zneužije ho, je pravdepodobná recidíva. Je nesmierne dôležité, aby sa v minulosti súdne trestaní pedofili nedostali k našim deťom – ako učitelia, ani ako sociálni pracovníci, či napríklad kňazi /viď prípad z Nevidzian/.

Pre tých, ktorým sa nechce čítať, prikladám video.

https://www.youtube.com/watch?v=jDVhiTrO47g&feature=youtu.be

Preto predkladám novelu zákona o pedagogických zamestnancoch. Vôbec po prvý raz v mojej poslaneckej práci sa stalo, že mi parlamentná väčšina posunula návrh do II. čítania a zdá sa, že novelu ako takú schvália. Podľa nej budú noví učitelia pri nástupe do práce preukazovať svoju bezúhonnosť odpisom z RT a už zamestnaní učitelia odpis v prechodnom období budú musieť doložiť.

Odpis stojí rovnako ako výpis, 4 eurá, žiadať oň budú učitelia ako fyzické osoby s potvrdením od príslušnej školy. Novelou nevytvárame žiaden precedens, už dnes odpisy predkladajú napríklad pracovníci SBS-iek.

Ako som povedala, kvôli prípadu z praxe, aj kvôli odporúčaniam odborníkov, ale najmä kvôli najlepšiemu záujmu našich detí touto novelou len začínam. Rovnakým spôsobom by som chcela zamedziť prístupu súdne trestaných pedofilov k našim deťom cez ďalšie profesie. Verím, že sa moje návrhy stretnú v pléne aj vo verejnosti s podporou.  

p.s. Nedá mi nedopísať veľmi dôležitú vec a síce, toto nie je žiaden pogrom na slušných a bezúhonných učiteľov. Veľmi si ich prácu vážim a som presvedčená, že každý jeden slušný a bezúhonný učiteľ by v tejto krajine mal byť vyvážený zlatom. Títo učitelia nemôžu za to, že sa medzi nich chcú infiltrovať pedofili, ktorí už v minulosti deťom ublížili. Nie je ale iná možnosť, aby sme zabránili prípadom, akým je ten spomenutý v texte. Jedinou alternatívou by bolo ponechať status quo a tak vydať deti, slušných pedagógov a školy ako také nebezpečenstvu, že sa medzi nimi objaví učiteľ, ktorý bol v minulosti súdne trestaným pedofilom. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?