V smeráckej trafike utopili milión na vlastné odmeny

Autor: Lucia Nicholsonová | 17.5.2017 o 19:12 | (upravené 18.5.2017 o 10:14) Karma článku: 12,12 | Prečítané:  26032x

Je načase, aby frindrichové pochopili, že tma, ktorá chráni ich malé bezvýznamné úrady, je len chiméra. Pretože na každom z úradov sa dnes nájdu „hlávkové“, ktoré sa už nemôžu pozerať, ako bašternákovia rozoberajú našu krajinu. 

Väčšina z daňových poplatníkov ani len netuší, že existuje Úrad geodézie, kartografie a katastra. ÚGKK je úrad vcelku nenápadný, má len niečo cez 60 zamestnancov a predsa v malom dokonale odzrkadľuje, ako funguje tento zhnitý štát pod vedením smeráckych bašternákov a ich ľudí. Vedenie úradu na čele so smeráckou nominantkou M. Frindrichovou dokázalo za tri roky utopiť milión z vašich daní na odmeny pre vyvolených a po prevalení škandálu namiesto pokorného odstúpenia z funkcie o tom Frindrichová ešte aj verejne klamala.

Pred nejakým časom som (spolu s kolegom J. Rajtárom) zvolala tlačovú konferenciu, na ktorej sme poukázali na „hospodárenie“ šéfky úradu M. Frindrichovej s verejnými peniazmi. V roku 2013 rozdelila takmer 140 tisíc na odmenách pre vyvolených zamestnancov, v roku 2014 takmer 265 tisíc, v roku 2015 rozdelila 266 441 tisíc eur a v roku 2016 až 423 979 eur.

Kým bežní zamestnanci úradu dostali raz za rok pár stoviek k platu, zopár vyvolených ľudí na úrade dostalo odmeny vo výške 5200 až 7800 eur k platu a to až 5x za rok. (Na úrade prebieha audit z Úradu vlády a tieto informácie sa dostali aj k ľuďom, ktorí majú po krk plytvania s verejnými zdrojmi a tak ma o tom informovali.) 

Kvôli podozreniu z porušovania povinnosti pri správe cudzieho som vyzvala Frindrichovú, aby odstúpila z funkcie za to, ako neefektívne vynakladá verejné zdroje a za to, ako nekompetentne riadi úrad. Mám k dispozícii tri listy z Úradu vlády, podľa ktorých má ÚGKK vrátiť 14 miliónov z eurofondov za porušenie pravidiel verejného obstarávania v projekte elektronického katastra nehnuteľností za zhruba 50 miliónov eur, ktorý už niekoľko rokov mešká.

Nielen spackaný eurofondový projekt je dôkazom nekompetentnosti vedenia úradu. Obrátilo sa na mňa niekoľko odborných pracovníkov z oblasti geodézie, kartografie a pracovníkov katastra, ktorí jednoznačne potvrdili, že súčasné vedenie ÚGKK nemá dobré meno v kruhoch odbornej verejnosti. V roku 2015 pod vedením Frindrichovej pripravil úrad návrh katastrálneho zákona, ktorý nakoniec ani len neprešiel legislatívnym procesom. Jednotlivé ministerstvá a odborná verejnosť (Komora geodetov a kartografov - KGK, Zamestnávateľský zväz v geodézii a kartografii - ZZGaK, Slovenská spoločnosť geodetov a kartografov, Združenie pre geoinformatiku a ďalšie) voči nemu vzniesla  1100 pripomienok, z toho 700 zásadných.

Vo svojej reakcii na tlačovú konferenciu Frindrichová označila naše informácie o odmenách za „úmyselne skreslené a difamujúce“. Uviedla, že odmeny v státisícových číslach nerozdeľovala medzi 60-tich zamestnancov, ale medzi 240 zamestnancov (toľko zamestnancov ÚGKK nikdy nemal). Medzi tých, ktorí vraj dostali odmeny zarátala predsedníčka aj zamestnancov podriadených organizácií – Geodetického a kartografického ústavu. Tvrdila, že vedúci zamestnanci dostali len 2x ročne 2500 eur a bežní zamestnanci 900 eur.

Klamala. Mám na to dôkazy. Z Košíc mi na súkromnú adresu poslala nejaká odvážna „hlávková“ dôkaz, že M. Frindrichová nielen plytvala verejnými peniazmi, ale vo svojej reakcii vedome zavádzala. Mám k dispozícii štvrťročné výkazy o práci za roky 2015 a 2016. Z nich je zrejmé, že v roku 2015 Frindrichová naozaj rozdelila 266 441 tisíc eur a v roku 2016 až 423 979 a to na 65-67 zamestnancov. Vyvolení zamestnanci dostali až 5x ročne od 5200-7800 eur.

Mám tiež k dispozícii výplatné pásky zamestnancov katastrov, ktorých informácia o odmenách na ÚGKK zdvihla zo stoličky. Z nich vyplýva, že bežný zamestnanec katastra dostane na účet okolo 400 eur mesačne. Keď v roku 2014 žiadali zvýšenie platov, dostali zamietavé stanovisko okrem MV SR aj od ÚGKK.

Na spomínanej tlačovej konferencii k odmenám na ÚGKK som žiadala odstúpenie Frindrichovej, resp. jej odvolanie vládou SR, ktorá ju do funkcie vymenovala. Po tom, ako sa ukázalo, že vo svojom stanovisku zavádzala médiá a verejnosť, som pripravená podať trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku podľa § 237 trestného zákona. Ak sa ukáže, že takmer milión eur za tri roky vyplatila na odmenách v rozpore so záväzným právnym predpisom upravujúcim odmeňovanie, išlo by o obzvlášť závažný zločin s trestnou sadzbou 10-15 rokov.   Okrem polície sa obrátim s podnetmi aj na Najvyšší kontrolný úrad, Úrad vlády a na Úrad vládneho auditu.

Je načase, aby všetky frindrichové pochopili, že tá zdanlivá tma, ktorá akože chráni malé bezvýznamné úrady- trafiky smerákov, je len chiméra. Pretože na každom z týchto úradov sa dnes nájdu „hlávkové“ – ľudia, ktorí sa už nemôžu pozerať na to, ako rôzni bašternákovia rozoberajú našu krajinu

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Slováci bojovali až do konca, proti Čechom mali aj veľkú smolu

Jediný slovenský gól strelil Martin Faško-Rudaš.

Ako vyšachovať developera? Na východe sa zrodil kuriózny nápad

Bytovú krízu berú na východe do vlastných rúk.


Už ste čítali?