V smeráckej trafike utopili milión na vlastné odmeny

Autor: Lucia Nicholsonová | 17.5.2017 o 19:12 | (upravené 18.5.2017 o 10:14) Karma článku: 12,12 | Prečítané:  25732x

Je načase, aby frindrichové pochopili, že tma, ktorá chráni ich malé bezvýznamné úrady, je len chiméra. Pretože na každom z úradov sa dnes nájdu „hlávkové“, ktoré sa už nemôžu pozerať, ako bašternákovia rozoberajú našu krajinu. 

Väčšina z daňových poplatníkov ani len netuší, že existuje Úrad geodézie, kartografie a katastra. ÚGKK je úrad vcelku nenápadný, má len niečo cez 60 zamestnancov a predsa v malom dokonale odzrkadľuje, ako funguje tento zhnitý štát pod vedením smeráckych bašternákov a ich ľudí. Vedenie úradu na čele so smeráckou nominantkou M. Frindrichovou dokázalo za tri roky utopiť milión z vašich daní na odmeny pre vyvolených a po prevalení škandálu namiesto pokorného odstúpenia z funkcie o tom Frindrichová ešte aj verejne klamala.

Pred nejakým časom som (spolu s kolegom J. Rajtárom) zvolala tlačovú konferenciu, na ktorej sme poukázali na „hospodárenie“ šéfky úradu M. Frindrichovej s verejnými peniazmi. V roku 2013 rozdelila takmer 140 tisíc na odmenách pre vyvolených zamestnancov, v roku 2014 takmer 265 tisíc, v roku 2015 rozdelila 266 441 tisíc eur a v roku 2016 až 423 979 eur.

Kým bežní zamestnanci úradu dostali raz za rok pár stoviek k platu, zopár vyvolených ľudí na úrade dostalo odmeny vo výške 5200 až 7800 eur k platu a to až 5x za rok. (Na úrade prebieha audit z Úradu vlády a tieto informácie sa dostali aj k ľuďom, ktorí majú po krk plytvania s verejnými zdrojmi a tak ma o tom informovali.) 

Kvôli podozreniu z porušovania povinnosti pri správe cudzieho som vyzvala Frindrichovú, aby odstúpila z funkcie za to, ako neefektívne vynakladá verejné zdroje a za to, ako nekompetentne riadi úrad. Mám k dispozícii tri listy z Úradu vlády, podľa ktorých má ÚGKK vrátiť 14 miliónov z eurofondov za porušenie pravidiel verejného obstarávania v projekte elektronického katastra nehnuteľností za zhruba 50 miliónov eur, ktorý už niekoľko rokov mešká.

Nielen spackaný eurofondový projekt je dôkazom nekompetentnosti vedenia úradu. Obrátilo sa na mňa niekoľko odborných pracovníkov z oblasti geodézie, kartografie a pracovníkov katastra, ktorí jednoznačne potvrdili, že súčasné vedenie ÚGKK nemá dobré meno v kruhoch odbornej verejnosti. V roku 2015 pod vedením Frindrichovej pripravil úrad návrh katastrálneho zákona, ktorý nakoniec ani len neprešiel legislatívnym procesom. Jednotlivé ministerstvá a odborná verejnosť (Komora geodetov a kartografov - KGK, Zamestnávateľský zväz v geodézii a kartografii - ZZGaK, Slovenská spoločnosť geodetov a kartografov, Združenie pre geoinformatiku a ďalšie) voči nemu vzniesla  1100 pripomienok, z toho 700 zásadných.

Vo svojej reakcii na tlačovú konferenciu Frindrichová označila naše informácie o odmenách za „úmyselne skreslené a difamujúce“. Uviedla, že odmeny v státisícových číslach nerozdeľovala medzi 60-tich zamestnancov, ale medzi 240 zamestnancov (toľko zamestnancov ÚGKK nikdy nemal). Medzi tých, ktorí vraj dostali odmeny zarátala predsedníčka aj zamestnancov podriadených organizácií – Geodetického a kartografického ústavu. Tvrdila, že vedúci zamestnanci dostali len 2x ročne 2500 eur a bežní zamestnanci 900 eur.

Klamala. Mám na to dôkazy. Z Košíc mi na súkromnú adresu poslala nejaká odvážna „hlávková“ dôkaz, že M. Frindrichová nielen plytvala verejnými peniazmi, ale vo svojej reakcii vedome zavádzala. Mám k dispozícii štvrťročné výkazy o práci za roky 2015 a 2016. Z nich je zrejmé, že v roku 2015 Frindrichová naozaj rozdelila 266 441 tisíc eur a v roku 2016 až 423 979 a to na 65-67 zamestnancov. Vyvolení zamestnanci dostali až 5x ročne od 5200-7800 eur.

Mám tiež k dispozícii výplatné pásky zamestnancov katastrov, ktorých informácia o odmenách na ÚGKK zdvihla zo stoličky. Z nich vyplýva, že bežný zamestnanec katastra dostane na účet okolo 400 eur mesačne. Keď v roku 2014 žiadali zvýšenie platov, dostali zamietavé stanovisko okrem MV SR aj od ÚGKK.

Na spomínanej tlačovej konferencii k odmenám na ÚGKK som žiadala odstúpenie Frindrichovej, resp. jej odvolanie vládou SR, ktorá ju do funkcie vymenovala. Po tom, ako sa ukázalo, že vo svojom stanovisku zavádzala médiá a verejnosť, som pripravená podať trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku podľa § 237 trestného zákona. Ak sa ukáže, že takmer milión eur za tri roky vyplatila na odmenách v rozpore so záväzným právnym predpisom upravujúcim odmeňovanie, išlo by o obzvlášť závažný zločin s trestnou sadzbou 10-15 rokov.   Okrem polície sa obrátim s podnetmi aj na Najvyšší kontrolný úrad, Úrad vlády a na Úrad vládneho auditu.

Je načase, aby všetky frindrichové pochopili, že tá zdanlivá tma, ktorá akože chráni malé bezvýznamné úrady- trafiky smerákov, je len chiméra. Pretože na každom z týchto úradov sa dnes nájdu „hlávkové“ – ľudia, ktorí sa už nemôžu pozerať na to, ako rôzni bašternákovia rozoberajú našu krajinu

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Z Bonaparte do štátnej rezidencie? Fico plánuje bývanie aj pre Kisku a Danka

Šéf Úradu vlády Igor Federič kedysi vybavoval pre premiéra luxusnú vilu pri Bratislavskom hrade. Fico sa bránil, že by sa tam nikdy nenasťahoval.

KOMENTÁRE

Čechov teraz čaká obdobie ich mečiarizmu

České voľby popierajú tézu, že za nástup populistov môžu štandardné strany.

SVET

Anarchisti, hackeri či liberáli? Prečo Česi volili Pirátov

Pustite nás na nich, vyzývala Pirátska strana.


Už ste čítali?