Táto krajina nie je pre chudobných. No country for poor men.

Autor: Lucia Nicholsonová | 21.8.2017 o 21:48 | (upravené 22.8.2017 o 13:57) Karma článku: 13,77 | Prečítané:  11302x

Takmer susediace bratislavské okresné súdy odmietli oslobodiť od 360 eurového súdneho poplatku invalidnú matku. Firmu rodiny Babiša však nelogicky oslobodili od poplatku 10 000 eur. 

Takmer susediace bratislavské okresné súdy odmietli oslobodiť od 360 eurového súdneho poplatku onkologicky chorú invalidnú matku, ktorá chcela česť svojej rodiny a sexuálne zneužívanej dcéry obhájiť pred súdom. Firmu bohatého podnikateľa Babiša však súd od 10 tisícového poplatku oslobodil.

Cormac McCarthy (môj obľúbený spisovateľ) mi isto odpustí, že parafrázujem názov jeho známeho diela. Ale keď som sa zoznámila s prípadom ilustrujúcim ako neľudsky sa tento štát správa k chudákom a ako prívetivo k bohatým a vplyvným, žiaden priliehavejší nadpis mi nenapadol.

Spomínate si na prípad dievčatka z Nevidzian, ktoré zneužíval tamojší pán farár? Spomínate si, ako rozhodol v prípade jej zneužívania súd? Na základe súdnoznaleckého posudku psychiatra uznal, že pán farár má pedofilné sklony, že dievča zneužíval a tak naňho uvalil ozaj strašný trest – z fary ho poslal do hospica.

Ale nie o tom som chcela, aj keď toto ántré je dôležité, lebo len tak si budete vedieť predstaviť, koľko toho jedna rodina zneužívaného dievčatka z malebnej obce pri Zlatých Moravciach musela prežiť, koľko toho musela prehltnúť od tohto prapodivného štátu.

Spomínate si na masívnu medializáciu prípadu zneužívaného dievčaťa z Nevidzian? Spomínate si na všetky tie články, ktoré neriešili, že farár dievča zneužíval, ale tak po našom....po slovensky riešili to, čo je to vlastne za rodinu. Ako sa obliekajú. Ako sa správajú. Že to dievča predsa vyzerá staršie ako na 12 rokov. Že jedna suseda povedala o nich to a druhá zasa ono. Tá rodina čelila denno-denne urážkam zakomplexovaných internetových fantómov, ale aj reálnym pľuvancom od vlastných „susedov“ z rodnej viesky.

Keď hovorím o rodine, myslím tým onkologicky chorú matku a jej dve deti. Stretla som sa s nimi a bolelo ma už len to, keď o svojej krivde hovorili, neviem si predstaviť, aké bolestivé to muselo byť pre nich, keď tým všetkým prechádzali. Ale, zvládli to.

Niektoré články sa ich cti dotkli viac ako iné. Spolu s ich advokátkou zažalovali istý týždenník (v tomto kontexte nie je až také dôležité, ktorý to je). Za uvedenie nepravdivých a osočujúcich výrokov, ktoré podnietili voči nim rôzne formy útokov od našej pospolitej spoločnosti, žiadala matka ako žalobkyňa 10 000 eur za nemajetkovú ujmu.

Súd od nej žiadal súdny poplatok vo výške 366 eur. Je úplne bežné, že chudobní ľudia, ktorí nemajú na súdne poplatky, ale majú ústavné právo domáhať sa spravodlivosti na súde, sú od poplatkov oslobodení. Matka požiadala o oslobodenie od poplatku, keďže je nezamestnaná a v dôsledku onkologického ochorenia čiastočne invalidná. Jej jediný príjem je invalidný dôchodok a alimenty na dve nezaopatrené deti. Spolu 320 eur mesačne. Dokázateľný rozdiel medzi jej mesačným príjmom a mesačnými výdavkami (393 eur) je mínus 73 eur. Okresný súd Bratislava V dňa 17.01. 2017 svojím uznesením rozhodol, že jej nepriznáva oslobodenie od súdneho poplatku.  Pod uznesením je podpísaná sudkyňa JUDr. Katarína Rusňáková. 

V odôvodnení uvádza, že súd PREDPOKLADÁ, že matka má nejaké finančné rezervy, keďže ju pred súdom zastupuje advokátka!!!! Súd vôbec neskúmal, akú dohodu o odplate za zastupovanie pred súdom matka s advokátkou majú. Len PREDPOKLADAL.

Iný bratislavský súd, Okresný súd Bratislava II, oslobodil od súdneho poplatku takmer 10 000 eur istú firmu, ktorá neobhajovala pred súdom vlastnú česť, ale domáhala sa uplatnenia pohľadávky voči inej spoločnosti vo výške 155.987,65 eur. Ide o firmu, ktorá patrí rodine slovenského miliardára a českého politika v jednej osobe Andreja Babiša. Patrí jeho mladšiemu bratovi Alexandrovi, ktorý je slovenský podnikateľ a podľa dostupných informácií figuroval vo zväzkoch ŠtB.

Keď firma Alexandra Babiša požiadal o odpustenie súdneho poplatku v prípade uznania pohľadávky vo výške takmer 156 tisíc eur, Okresný súd BA II najskôr tejto žiadosti nevyhovel. Vydal uznesenie, v ktorom oslobodenie od poplatku zamietol. Z nepochopiteľných dôvodov na výslovnú žiadosť bratislavského Krajského súdu však ten istý súd vydal o 16 mesiacov neskôr ďalšie uznesenie, v ktorom firmu Babiša od 10 tisícového súdneho poplatku oslobodil.

Super, nie? Ešte sa mi žiada dodať, že tú „úbohú chudobnú“ firmu zastupuje istý advokát s rovnakým priezviskom ako bývalý minister vnútra asistujúci pri zmarenom referende, ktorý je aj obhajcom bývalého šéfa SiSky I. Lexu, JUDr. Krajči. Kruh uzavretý? Nie tak celkom. Istá bratislavská advokátka, veľká bojovníčka, ktorá sa nedokáže prizerať na to, ako tento štát a súdy húpu s chudobnými a bezbrannými, sa v oboch prípadoch obrátila na Ústavný súd – v jednej sťažnosti namietala, že nedošlo k oslobodeniu od súdneho poplatku, v druhej namietala, že úplne nelogicky k odpusteniu poplatku došlo. A viete čo? Tá naša mekka spravodlivosti, ten náš Ústavný súd obe jej sťažnosti podľa článku 17 Ústavy SR pre porušenie práva na súdnu a inú právnu ochranu ODMIETOL ako neopodtstanené. Teraz sa kruh uzavrel, nie?

Mr.  Cormac McCarthy, majstro, vykašlite sa na americký western. Príďte na Slovensko a zoberte si za hrsť skutočných prípadov, v ktorých štát dupe po ústavných právach ľudí len preto, že sú chudobní a bezbranní. Táto krajina nie je pre chudobných.

p.s. Uznesenia súdov mám k dispozícii, rovnako ako žiadosť matky o odpustenie súdneho poplatku a sťažnosti na Ústavný súd. Kvôli ochrane rodiny ich nezverejním.  

  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

CYNICKÁ OBLUDA

Porovnanie Slovenska a Maďarska

Občas si nahovárame, že sme na tom s úrovňou demokracie a politickej zodpovednosti lepšie.

Lučanský je na NAKA už hodiny, usvedčujú ho kajúcnici

Zadržali ho po tom, ako prišiel na dohodnutý výsluch.


Už ste čítali?