Otvorený list premiérovi R. Ficovi.

Autor: Lucia Nicholsonová | 4.10.2017 o 19:42 | (upravené 4.10.2017 o 20:22) Karma článku: 11,80 | Prečítané:  24162x

Príbeh o tom, ako sa smerák k 12-tim miliónom z verejných peňazí dostal. Príbeh o skutku, ktorý sa vlastne nestal, lebo všetko bolo opäť v súlade so zákonom. 

Pán premiér,

Vyzývate občanov (poslancov nevynímajúc), aby sa na Vás obrátili s podozreniami o korupcii a klientelizme a sľubujete, že zakročíte. Reagujem na vašu výzvu s týmito zisteniami.

V októbri 2016 vyhlásilo Ministerstvo životného prostredia výzvu na prípravu na opätovné použitie a zhodnocovanie nie nebezpečných odpadov. So svojím projektom pod názvom Recyklácia zberového papiera za účelom výroby papiera sa prihlásila aj firma BUKÓZA INVEST spol. s r. o. z Hencoviec.

21. júla 2017 bol ich projekt schválený  v celkovej výške 23 961 000 eur. Z toho im odsúhlasili  11 740 890 eur z eurofondov a zvyšok,12 220 110 eur, mali vykryť z vlastných zdrojov. Keďže čerpali peniaze z verejných zdrojov, z fondov EÚ, dodávateľa si musela firma Bukóza Invest verejne obstarať.

Napriek vysokej sume zákazky sa vyhli klasickému verejnému obstarávania a súťaž sa rozhodli uskutočniť cez elektronické trhovisko, ktoré je primárne určené na obstarávanie štandardných typov služieb a tovaru.  Bukóza invest si EKS vybrala na nákup papierenského stroja s príslušenstvom pre recykláciu zberového papiera s mnohými špecifikáciami za 27 800 000 eur bez DPH.

Na obstaranie stroja za takmer 28 miliónov eur si vybrali skvelý termín – týždeň so štátnym sviatkom. Zákazku vyhlásili v sobotu popoludní, 26.08.2017 o 15:43. Nasledovala nedeľa, pondelok, UTOROK (štátny sviatok – výročie SNP) a štvrtok, do 16.00,  bol posledný termín na predloženie ponúk na papierenský stroj za 28 miliónov eur s mnohými špecifikáciami.

S ponukou na papierenský stroj medzi sebou súťažili 3 firmy. Zhodou náhod, bezpochyby, spája všetky tri firmy strana SMER-SD.

Zvíťazila firma HD energy s.r.o.  Firma vznikla 10. marca 2016.  Podľa finstatu mala v roku 2016 1 (slovom: jedného) zamestnanca a tržby vo výške cca 220.000 EUR. Majiteľom firmy je Milan Halúz.. Milan Halúz je bývalý poslanec parlamentu za SMER, v NR SR sedel celé minulé volebné obdobie. Z miesta č. 92 na kandidátke Smeru kandidoval aj v posledných parlamentných voľbách, ale do parlamentu sa nedostal. Voľby sa konali 5. marca 2016, firma HD energy vznikla 10. marca 2016, teda o 5 dní neskôr, kedy bolo jasné, že pán Halúz poslancom nebude.

Na druhom mieste skončila firma Entry Net, s.r.o. Tá je akcionárom vo firme BUKÓZA ENERGO, a. s. , ktorá je personálne prepojená s obstarávateľom BUKÓZA INVEST.

Tretia a posledná firma v „súťaži“ bola  IDO EET - Levické strojárne, s.r.o. , ktorej spolumajiteľom je  Ing. Ladislav Šabík. Ten je komunálnym poslancom v Tlmačoch za SMER-SD, okres Levice.  A v okrese Levice je okresným predsedom SMERu   majiteľ víťaznej firmy, pán Milan Halúz.

Majiteľ víťaznej firmy, pán exposlanec M. Halúz, mal k Bukóze už v minulosti vrúcny vzťah. Citujem z článku: "Oslavy “narodenín“ prebiehajúce počas 29.októbra sa začali v popoludňajších hodinách v spoločenských priestoroch spoločnosti BUKÓZA HOLDING, a.s. /BHG/ slávnostným ocenením súčasných zamestnancov SSBH. Za viac ako 30 ročnú nepretržitú prácu v niektorej zo spoločností holdingu si čestné uznanie z rúk prezidenta spoločnosti Jána Ďuriana, predsedu predstavenstva BHG Ing. Jaroslava Fica, generálneho riaditeľa BHG Ing. Erika Kadleca, za prítomnosti poslanca NR SR Bc. Milana Halúza prevzalo 146 dlhoročných zamestnancov. Spoločnosť ich vernosť navyše odmenila aj finančne."

Pán premiér, ja viem, že pre vás je toto len ďalší skutok, ktorý sa vlastne nestal, lebo „bol v súlade so zákonom“. Takýchto skutkov, ktoré sa vlastne nestali, sa deje v tejto krajine akosi veľa – sú tu stovky skutkov ako tunelovanie eurofondov, skutky korupcie a klientelizmu. Dejú sa, podľa vás,  v súlade so zákonom, ale ich výsledkom je nehospodárne nakladanie s verejnými zdrojmi cez zmanipulované súťaže, prihrávanie zákaziek za verejné zdroje vlastným ľuďom bez ohľadu na to, či sa nakupuje za naozaj výhodných podmienok a najnižšiu sumu. To je síce silné lepidlo na udržanie strany pohromade, výživná potrava pre vlastné, večne hladné krky a výborný spôsob ako ujedať z verejných zdrojov a pritom zostať mimo väzenia, ale je to hodné mizerného hospodára a mizerného premiéra, ktorý sa takýmto praktikám prizerá.

Preto verím, že sa pozriete na tento prípad obstarávania stroja za takmer 27 800 000 eur bez DPH a prešetríte, či nedošlo ku klientelizmu a v dôsledku toho aj k nehospodárnemu nakladaniu s verejnými zdrojmi. Ja sa pre istotu obrátim s podnetmi aj na Úrad pre verejné obstarávanie a Najvyšší kontrolný úrad SR.

O vašich zisteniach ma, prosím, priebežne informujte.

S úctou

Lucia Ďuriš Nicholsonová

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bratislavský Aupark mení majiteľa. Cena prekoná všetky rekordy

Realitný obchod desaťročia je pred finalizáciou.

Komentár Branislava Benčata

Haščák nie je Penta? Nebláznite

Partneri počkali, kým sa boss stiahne potupne.


Už ste čítali?