Otvorený list premiérovi Ficovi 2. Nové zistenia.

Autor: Lucia Nicholsonová | 8.10.2017 o 20:24 | (upravené 8.10.2017 o 21:14) Karma článku: 12,79 | Prečítané:  15385x

Mne neprináleží hodnotiť, prečo sa stroj za 28 miliónov obstaráva za 2,5 pracovných dní. Ja len cítim, že je mojou povinnosťou informovať Vás, aby som tak svojou trochou prispela k Vášmu boju proti klientelizmu a korupcii. 

Pán premiér,

Podarilo sa mi dopátrať sa k novým zisteniam, ktoré nasvedčujú tomu, že ten prípad Bukózy Invest, o ktorom som vám napísala, môže mať väčšie rozmery, ako som sa pôvodne domnievala. Ak správne čítam tie zistenia, nitky môžu viesť až k vášmu významnému sponzorovi. Tak vám radšej hneď píšem.

Pred pár dňami som Vám poslala list, v ktorom upozorňujem na podozrenia z klientelizmu a z nehospodárneho nakladania s verejnými zdrojmi. Ide o prípad Vášho bývalého poslanca Milana Halúza z Levíc, ktorý sa v súťaži cez elektronické trhovisko dostal k veľkej zákazke. A ide o firmu Bukóza Invest, ktorá  súťaž na kúpu papierenského stroja za takmer 28 miliónov vyhlásila, lebo 12 miliónov eur dostala z eurofondov.  

Súťaž to bola zvláštna z niekoľkých dôvodov: zákon hovorí, že EKS slúži na obstarávanie štandardných typov služieb a tovarov, papierenský stroj za 28 miliónov eur so špecifikáciami na jednu A4 asi nebude štandardným tovarom, že nie? Súťaž vyhlásili v sobotu popoludní a v týždni, v ktorom bol štátny sviatok, celkovo dali na predkladanie ponúk 2,5 dňa. A po tretie, medzi sebou súťažili tri firmy, všetky spája SMER-SD. Vyhral ten Váš bývalý poslanec, pán Halúz, ktorý firmu založil len v roku 2016 a len s jedným zamestnancom.

Všetko to máte v tom liste zo štvrtka, 5. októbra 2017.

A teraz tie nové zistenia.

Do Bukózy Invest, ako do krachujúcej vranovskej firmy, vstúpil v roku 2007 podnikateľ Ján Ďurian. Dovtedy nebol v papierenskom priemysle, podnikal v železničnej doprave. V roku 1991 založil firmu Šped-Trans, ktorá sa rozrástla na jedného z najväčších prepravcov na Slovensku. Niektorí novinári tvrdia, že za úspechom Šped – Transu boli najmä kontakty J. Ďuriana na politikov – od HZDS, cez SDĽ, až po Smer.

http://dennik.hnonline.sk/ekonomika-a-firmy/569317-muz-ktory-postavil-bukozu-na-nohy

Bukózu kúpil práve preto, že mu dlhovala peniaze za prepravné služby. Firmu dával postupne, v rokoch vašich vlád, do poriadku. V roku 2014 sa firma Bukóza Invest plánovala rozrásť, zamestnať viac ľudí a preto Váš minister hospodárstva, Tomáš Malatinský, navrhol vláde udeliť spoločnosti dotáciu 11 mil eur. Novinári do toho začali vŕtať, keďže ste vlastne chceli dať peniaze niekomu, kto bol v dokumente Gorila označený za jedného z najväčších sponzorov SMER-SD.

Možno budete aj vedieť, čo (podľa Gorily) hovoril o J. Ďurianovi Határ v byte na Vazovovej. V Gorile sa píše toto:

„Haščák hovorí, že chce dať Smeru nejaké peniaze. Pýta sa Határa či majú na to nejakú firmu v zahraničí a ako vôbec v Smere riešia financie. Határ hovorí, že zatiaľ nemajú firmu v zahraničí, že zatiaľ to riešia sponzorskými darmi. Najväčším sponzorom SMERU v súčasnosti je Ján Ďurian (Špedtrans - železničná doprava, Govnet, KIS).“

Keďže teda novinári v tom 2014 roku tvrdili, že chcete dať 11 miliónov firme vášho sponzora, J. Ďurian sa z Bukózy Invest stiahol. Mnohých to prekvapilo, lebo to bol práve Ďurian, kto vyjednával s Malatinským o dotácii. Novinári sa domnievajú, že v skutočnosti si v Bukóze Invest svoj vplyv udržal aj cez svojho človeka, Juraja Ďurkoviča. Ten prišiel viesť Bukózu z levickej špedičky Šped-Trans. Okrem toho, pán Ďurkovič je zaťom pána Ďuriana, ale o tom vy asi viete, pán premiér. 

A teraz, pán premiér....si predstavte, že firma pána Halúza, ktorá Bukóze Invest mala dodať stroj, obstaraný za 28 miliónov, sídli presne na tej istej adrese ako Šped-Trans pána Ďuriana, ktorý si cez svojho vlastného zaťa v Bukóze ponechal silný vplyv. Na levickej adrese Pri Bratke 5 sídli viacero firiem, možno to naozaj nič neznamená. Veď skúste Vy posúdiť.

Keď som zverejnila ten prvý list k tomuto „levickému“ prípadu, ozvali sa mi nejakí ľudia, ktorí tvrdia, že v Bukóze Invest pracujú. Nechcú prezradiť svoje mená a ja neviem overiť ich slová, ale vy by ste ich overiť vedeli. Tí ľudia tvrdia, že žiaden papierenský stroj neexistuje. Vraj firma nakúpila len použité diely a po častiach ich vozia z Fínska a robotníci dostali príkaz upraviť ich tak, aby vyzerali ako nové. Ak by to bola naozaj pravda, pán premiér, išlo by o obrovský podvod. Tá výzva, v ktorej Bukóza Invest uspela a získala takmer 12 miliónov eur, bola určená na nákup nových technológií.

Asi by bolo dobré, ak by som sa s týmito podozreniami obrátila aj na orgány činné v trestnom konaní, lebo toto by sa malo naozaj preveriť.  

Viete, mne neprináleží hodnotiť, prečo sa papierenský stroj za 28 miliónov obstaráva za 2,5 pracovných dní cez elektronické trhovisko. Ani to, či taký stroj naozaj môže stáť až 28 miliónov eur. Ani to, či ten stroj vlastne existuje. A ani to, prečo 12 mil eur z verejných zdrojov (z eurofondov) skončí vo firme vášho bývalého poslanca, ktorého firma sídli na tej istej adrese ako firmy vášho údajného sponzora, spomínaného v Gorile. Ja len cítim, že bolo mojou povinnosťou upozorniť Vás na tento prípad, aby som tak svojou trochou prispela k Vášmu boju proti klientelizmu a korupcii.

O vašich zisteniach ma, prosím, priebežne informujte.

Ďakujem.

Lucia Ďuriš Nicholsonová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bratislavský Aupark mení majiteľa. Cena prekoná všetky rekordy

Realitný obchod desaťročia je pred finalizáciou.

Žiga je pripravený vypovedať. Bödörovi som peniaze nedával, tvrdí

Či sa stretol so Slobodníkom, nechcel povedať.


Už ste čítali?