Otvorený list premiérovi Ficovi 3. Majte sa tak, ako si zaslúžite.

Autor: Lucia Nicholsonová | 11.10.2017 o 19:35 | (upravené 11.10.2017 o 19:53) Karma článku: 13,33 | Prečítané:  17715x

Vaši ľudia sú všade, na kontrolných úradoch, na NAKA. Vy na podozrenia nereagujete. A tak mi teraz povedzte, pán premiér, na koho sa má človek s podozreniami o trestnej činnosti Vám blízkych ľudí, v tejto krajine vlastne  obrátiť?

Pán premiér,

Píšem vám tretí a posledný list zo série: ako Bukóza Invest obstarala za 2,5 dňa cez Elektronické trhovisko stroj za 28 miliónov eur s DPH. Firmu donedávna vlastnil váš hlavný sponzor, Ján Ďurian, ktorého spomínajú v Gorile. A víťazná firma, ktorá má dodať stroj za 28 mil eur, a pritom vznikla len nedávno a s jedným zamestnancom, patrí vášmu členovi, okresnému predsedovi a bývalému poslancovi NR SR za SMER, Levičanovi Milanovi Halúzovi.

Viac tu.

Písala som Vám ako premiérovi, ktorý vyhlásil boj proti korupcii a klientelizmu. Máte na to zriadený aj špeciálny odbor na Úrade vlády, tak som sa domnievala, že by ste sa na to mohli pozrieť. A možno mi odpísať aspoň to, že podnet registrujete. Nič.

Tak som sa s tým vysporiadala po svojom, pán premiér. Poslala som podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý vedie kandidát Vašej vlády Miroslav Hlivák.  

Namietam tri veci:

1/ Bukóza Invest vyhodnotila zákazku za 28 mil eur ako podlimitnú. Ide jednoznačne o nadlimitnú  zákazku, ku ktorej malo byť vyhlásené riadne verejné obstarávanie.  Pozrite si priloženú tabuľku, pán premiér a aj Vám bude jasné, aký priepastný rozdiel je medzi papierenským strojom a bežnými podlimitnými zákazkami, ktoré idú cez Elektronické trhovisko. Keďže podľa zákona je EKS určený na obstarávanie bežných služieb a tovarov, mám za to, že konali v jeho rozpore. Papierenský stroj, ktorého špecifikácie v podmienkach zákazky boli na jednu A4, zjavne nie je bežne dostupným tovarom.

2/ Ako nadlimitná zákazka mala byť táto uverejnená aj v Európskom vestníku verejného obstarávania o to viac, že na stroj dostala firma Bukóza Invest 12 mil eur z eurofondov.  

3/ Namietam, že aukcia na Elektronickom trhovisku na špecifický stroj za 28 mil eur trvala len 2,5 dňa a medzi sebou súťažili firmy s možným konfliktom záujmov. Všetky tri spája SMER-SD a jeden z účastníkov aukcie je akcionárom v Bukóza Energo, ktorá má rovnakého štatutára ako obstarávateľ.

Rovnaké podanie pošlem aj na OLAF, nech ho preskúmajú nezávislí vyšetrovatelia a nech povedia, či má takto vyzerať verejné obstarávanie, ak je v hre 12 miliónov z bruselských peňazí.

Viete, pán premiér, dostali sa ku mne informácie, že minister životného prostredia vašej vlády chce kvôli mojim zisteniam predmetné verejné obstarávanie zrušiť a tým bude akože vec vybavená. Založíte to do šuplíka medzi všetky tie skutky, ktoré sa vlastne nestali.

Lenže, tie skutky sa už stali. Niekto chcel, aby bola zákazka mylne označená ako podlimitná a niekto chcel, aby aukcia trvala 2,5 dňa. A ten niekto by mal byť pomenovaný a potrestaný, nie?

Plus sa ku mne dostali informácie zvnútra firmy, od troch rôznych zdrojov, podľa ktorých obstarávateľ nekúpil nový stroj, ale po častiach doviezol z Fínska starý stroj, ktorý teraz prerábajú na akože nový. Ak by to tak bolo, tak je to podvod, pán premiér.

Ja to nemôžem zistiť a vy na moje listy nereagujete.

Tak som si povedala, že sa obrátim s trestným oznámením na orgány činné v trestnom konaní. Tie moje zistenia nasvedčujú tomu, že mohlo dôjsť k trestnému činu machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe podľa paragrafu 266 Trestného zákona a k trestnému činu poškodzovania finančných záujmov EU podľa paragrafu 261 Trestného zákona.

Viete, čo je fakt smutnosmiešne, pán premiér? Že to moje trestné oznámenie skončí s najväčšou pravdepodobnosťou na NAKA. A jedným z hlavných funkcionárov NAKA je šéf finančnej polície Bernard Slobodník. A Bernard Slobodník je bývalým sponzorom Smeru-SD a bývalým členom Smeru-SD. A podľa mojich zistení je tiež bývalým zamestnancom firmy Bukóza Invest, v ktorej ho zamestnal sponzor Smeru-SD, Ján Ďurian, spomínaný v Gorile. Kruh uzavretý.

A tak mi teraz povedzte, pán premiér, na koho sa má človek s podozreniami o trestnej činnosti Vám blízkych ľudí, v tejto krajine vlastne  obrátiť?

A nečakám odpoveď. To už bola len taká rečnícka otázka.

Majte sa tak, ako si zaslúžite.

Lucia Ďuriš Nicholsonová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bratislavský Aupark mení majiteľa. Cena prekoná všetky rekordy

Realitný obchod desaťročia je pred finalizáciou.

Žiga je pripravený vypovedať. Bödörovi som peniaze nedával, tvrdí

Či sa stretol so Slobodníkom, nechcel povedať.


Už ste čítali?