Otvorený list A. Dankovi, predsedovi parlamentu SR

Autor: Lucia Nicholsonová | 16.11.2017 o 13:23 | (upravené 16.11.2017 o 13:36) Karma článku: 12,59 | Prečítané:  17601x

Koho ste na pôde ruskej Štátnej dumy zastupovali, pán Andrej Danko? Lebo Slovákov, štrngajúcich za slobodu v ´89 a Slovákov padlých, zranených a vyhnaných z vlastnej krajiny po násilnom obsadení Slovenska v ´68 celkom isto nie.

Vážený pán predseda,

pozrela som si Váš oficiálny prejav v Štátnej dume Ruskej federácie. Ak by ste na pôde Dumy vystúpili ako Andrej Danko, obdivovateľ Putinovej protieurópskej politiky a propagátor myšlienky Rusko-Slovenského spojenectva,  verte, že tento list by som nepísala. Zastupovali by ste zhruba toľko proputinovsky orientovaných Slovákov ako sú momentálne preferencie Vašej strany.

Vy ste ale v celkom inej pozícii. Ste predsedom parlamentu SR a Vaše vyhlásenia majú reprezentovať všetkých Slovákov. Majú reprezentovať ducha zahraničnej politiky SR.  Pripomínam, že tým je v prvom rade silná Európska únia a silné postavenie SR v rámci nej.

Dovoľte mi pripomenúť Vám, že za hranicami našej krajiny by ste mali hovoriť len o tom, na čo máte mandát od väčšiny obyvateľov Slovenska. Je Vašou povinnosťou tlmočiť oficiálny postoj krajiny v zahraničnej politike a našim zahranično-politickým vzťahom. Je vašou povinnosťou zastupovať väčšinový názor obyvateľov krajiny, ktorú zastupujete, nie šíriť názory Andreja Danka.  

Vo Vašom prejave na pôde Ruskej Štátnej Dumy ste zabudli na všetkých tých Slovákov, ktorí v Novembri ´89 v Nežnej Revolúcii zvrhli komunistický režim, štrngali za slobodu bez Sovietskeho/Ruského diktátu.

Opomenuli ste aj tých občanov Slovenska, ktorí sa v Auguste ´68 stali obeťami násilného obsadenia Československa Sovietskymi vojskami, resp. vojskami Varšavskej zmluvy. Opomenuli ste nielen tých, ktorí v dôsledku udalostí Augusta ´68 skončili ako politickí utečenci v azyloch v iných krajinách. Vy ste opomenuli aj tých, ktorých počas okupácie zavraždili.

Pán predseda, počas okupácie sovietskymi vojskami prišlo o život len na území Slovensko okolo 30 ľudí. Na území celého Československa bolo zabitých viac ako 100 osôb a ďalších 500 bolo zranených.

Daniela Košanová
* 24. 07. 1953  † 21. 08. 1968 Bratislava

Peter Legner

* 03. 03. 1952  † 22. 08. 1968 Bratislava

Ladislav Martonik

* 28. 12. 1944  † 22. 08. 1968 Košice

a ďalší.

Keď ste rečnili o (bezpochyby veľkých) stratách na strane Sovietskeho zväzu počas II. Svetovej vojny, prečo ste nespomenuli našich občanov, ktorí padli počas okupácie? Keď ste hovorili o hroboch padlých sovietskych vojakov, o ktoré sa príkladne staráme, prečo ste nespomenuli napríklad pamätník Danky Košanovej?

Koho ste to na pôde Ruskej štátnej Dumy vlastne zastupovali, pán Andrej Danko? Lebo Slovákov, štrngajúcich za slobodu v ´89 a Slovákov padlých, zranených a vyhnaných z vlastnej krajiny po násilnom obsadení Slovenska celkom isto nie.

Rovnako ma prekvapili Vaše slová o tom, ako vysoko oceňujete ruskú otvorenosť a schopnosť (putinovho režimu) riešiť problémy korektným dialógom.

Možno mi niečo uniklo, ale ja sa v schopnosti putinovho režimu komunikovať a riešiť problémy sústreďujem skôr na niekoľko vrážd kritikov V. Putina. Za všetkých spomeniem:

Jurij Ščekočichin (2003)

Investigatívny reportér a politik, ktorý sa venoval vyšetrovaniu korupcie, zločinu a vplyvu bývalých agentov KGB v ruskej spoločnosti.

Paul Chlebnikov (2004)

Investigatívny novinár a šéfredaktor ruskej verzie časopisu Forbes bol zastrelený po tom, ako odišiel zo svojej kancelárie na ulici v Moskve.

Anna Politkovská (2006)

Politkovská (48) bola prominentnou novinárkou novín Novaja Gazeta, venovala sa najmä vojne v Čečensku a masívnym porušovaniam ľudských práv ruskými vojakmi na Kaukaze. Zastrelili ju v deň Putinových narodenín.

Alexander Litvinenko (2006)

Bývalý ruský agent FSB ušiel do Londýna, skadiaľ kritizoval režim Vladimíra Putina. Vinil ho z bombových útokov na ruské obytné domy, tiež videl Putina za vraždou novinárky Anny Politkovskej.

Natalia Estemirovová (2009)

Prominentná ľudskoprávna aktivistka, ktorá bola za svoju prácu pre organizáciu Memorial viackrát ocenená. V roku 2009 ju uniesli z jej domu v Groznom, kde sa venovala vyšetrovaniu porušovania ľudských práv.

Chápem, že Rusko je pre nás strategickým obchodným partnerom, a preto by som len od máloktorého slovenského politika očakávala, že spomenie problém Ruska s dodržiavaním základných ľudských práv. Ale určite som neočakávala od predsedu parlamentu SR, že na pôde ruskej Štátnej dumy potrie naše oficiálne zahranično-politické smerovanie a bude volať po väčšom a silnejšom  vplyve Ruskej Federácie, po znovubudovaní Rusko-Slovenského spojenectva bez toho, aby spomenul oficiálnu líniu zahraničného smerovania krajiny v súvislosti s EÚ.

Vážený pán predseda,

týmto Vás ako podpredsedníčka NR SR žiadam, aby ste sa ospravedlnili väčšine Slovákov, ktorých názory ste na pôde ruskej štátnej dumy nezastupovali. Žiadam, aby ste sa menovite ospravedlnili rodinám Slovákov zavraždeným počas okupácie, na ktoré ste si vo Vašom prejave ani len nespomenuli. A žiadam Vás, aby ste sa v budúcnosti ako jeden z najvyšších oficiálnych predstaviteľov našej krajiny držali našich oficiálnych politík.

Ďakujem.

Lucia Ďuriš Nicholsonová

Podpredsedníčka NR SR

p.s. Celkom isto mi pristane na stôl otázka, prečo rovnaký list nepíšem prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi. Odpoveď je jednoduchá, pán prezident sa vo svojom prejave držal oficiálnej línie nášho zahranično-politického smerovania, našej oficiálnej zahraničnej politiky.   

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lučanský je na NAKA už hodiny, usvedčujú ho kajúcnici

Zadržali ho po tom, ako prišiel na dohodnutý výsluch.

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Polovica štátnych akcioviek vymenila šéfov. Netransparentne

Najférovejšie vyberali na ministerstve hospodárstva.


Už ste čítali?