Ako Kaliňák koleso vymyslel

Autor: Lucia Nicholsonová | 15.1.2018 o 18:54 | Karma článku: 11,77 | Prečítané:  10516x

Kaliňák so svojimi korupčnými kauzami je ako minister vnútra nebezpečný. Rovnako nebezpečný je ako nekompetentný garant riešenia problémov rómskych osád.

Keby som bola na mieste ministra vnútra Róberta Kaliňáka, veľmi by som sa v policajnom mundúre po osadách v Krompachoch, ani nikde inde, nepretŕčala.  

Z toho, ako Kaliňák vytiahol rómsku kartu je zrejmé, aký zúfalý je niekdajší korunný princ Smeru. A aký je zúfalo nekompetentný, to sa pokúsim vysvetliť v zopár bodoch.

V prvom rade, Kaliňák je zodpovedný za stav v osadách, keďže za 10 rokov, čo je Smer pri moci, s nimi neurobil celkom nič. Teraz ohlásil represiu. Represiou chce riešiť katastrofu, ktorú v osadách spôsobil sám tým, že za uplynulé roky neurobil nič. Ohlasuje represiu a áno, ohlasuje riešenia diskriminačné, tendenčné, populistické. Ale mne ide skôr o to, že ohlásil riešenia, ktoré už dávno v zákonoch máme, avšak v praxi zlyhávajú. A to najmä v rezorte, ktorému šéfuje práve Kaliňák. Tým odhalil svoju nekompetentnosť ako garanta riešenia problémov rómskych osád.

1/ Kaliňák avizuje zvýšenie kompetencie policajtov tak, aby mohli zasiahnuť nie len pri trestných činoch, ale aj pri priestupkoch, narušeniach verejného poriadku.   

Policajti majú už dnes dostatočné zákonné kompetencie, lebo § 9  Zákona o Policajnom zbore hovorí:

„Policajt v službe je povinný vykonať služobný zákrok, ak je páchaný trestný čin alebo priestupok alebo je dôvodné podozrenie z ich páchania.“

Narušenie verejného poriadku je priestupkom proti verejnému poriadku podľa § 47 Priestupkového zákona a teda policajt nie môže, ale musí vykonať služobný zákrok.  Ak to policajti nerobia, problém je niekde inde, nie v zákonných kompetenciách, ale v nečinnosti policajtov.

Konkrétne napr. v Moldave nad Bodvou, ale aj v iných mestách s početnou rómskou populáciou je bežné, že maloleté deti verejne fetujú toluén, často priamo pred očami policajtov. Tí, napriek zákonnej povinnosti, nezakročia. Čo s tým chce robiť?

2/ Kaliňák avizuje vytvárať špeciálne oddelenia na policajných staniciach, ktoré by mali na starosti postihovanie kriminality v osadách.

Aj dnes existujú na obvodných oddeleniach tzv. rómski špecialisti. Výsledok? Ak Kaliňák tvrdí, že Rómovia z osád naďalej páchajú 70% trestnej činnosti, tak výsledok práce rómskych špecialistov musí byť nulový. To je v prvom rade vizitkou šéfa rezortu.  

3/ Kaliňák chce zavesiť financovanie rómskych občianskych hliadok na rozpočet ministerstva vnútra.

Toto nie je žiaden proaktívny krok, ale nutnosť. Eurofondové projekty na rómske hliadky končia, a preto je nevyhnutné, aby tento inštitút prešiel na štátny rozpočet. Podobný osud čaká aj ďalšie projekty ako terénna sociálna práca, komunitné centrá a podobne. 

Inak, v niektorých obciach sa rómske občianske hliadky stali prostriedkom starostov na to, aby im pred voľbami získavali hlasy voličov z osád. Doposiaľ to robili za eurofondy z Bruselu, teraz to budú robiť za štátne. A otázka. Ak Rómovia z osád podľa Kaliňáka skutočne páchajú 70% trestnej činnosti, aký je vlastne osoh rómskych občianskych hliadok?

4/ Aby sa nepovedalo, minister vnútra navrhuje aj „opatrenia“, ktoré nazýva ako integračné a sociálne, ako je napríklad dojemná starostlivosť o deti – ich sprevádzanie do a zo školského zariadenia a podobne.

Kolega Richter asi zabudol R. Kaliňákovi pripomenúť, že už od  1.1.2014 máme v legislatíve upravený celý rad sociálnych služieb krízovej intervencie, medzi ktoré patria aj komunitné centrá , ale aj napr. nízkoprahové sociálne služby  pre deti  a rodinu. Povinnosťou poskytovateľov týchto služieb je práve poskytovať celý rad  rôznych činností, akými sú sociálne poradenstvo, preventívne aktivity, záujmová činnosť,  ale aj sprevádzanie detí do a zo školského zariadenia , pomoc pri príprave na školské vyučovanie.

Ak to podľa Kaliňáka nefunguje, vzniká otázka, čo robili doteraz komunitné centrá? Sú  zriadené z európskych zdrojov, ktoré má v gescii MV SR.

O likvidáciu komunitných a nízkoprahových služieb pre deti a rodinu najmä z rómskych osád sa postaral práve Richter poslednou novelou zákona o sociálnych službách, v ktorej odignoroval nastavenie ich financovania. Obce a mestá na ne neprispievajú buď preto, že na to nemajú alebo preto, že na ne kašlú. Pomaly zanikajú a zanikať budú. Si zoberte, že na 50 klientov v centre pracuje len jeden zamestnanec. Tak mi teraz povedzte, o čom to ten Kaliňák vlastne melie, keď hovorí o naštartovaní komunitných služieb pre deti z osád?

Kaliňák so svojimi korupčnými kauzami je ako minister vnútra nebezpečný. Rovnako nebezpečný je ako garant riešenia problémov rómskych osád. Jeho šéf, Robert Fico, aj prípadní voliči Smeru, ktorí naskočili na rómsku kartu a hru na vynález kolesa, by to mali pochopiť, kým je ešte čas. V skratke je to asi takto: keby za uplynulých 10 rokov, čo je Smer pri moci, naozaj riešili rómske osady a nie iba populisticky lákali voličov na rómsku kartu, dnes by sme žiadne problémy nemuseli riešiť.

Reformu SaS pre sociálne vylúčené spoločenstvá, teda rómske osady, nájdete TU.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lučanský je na NAKA už hodiny, usvedčujú ho kajúcnici

Zadržali ho po tom, ako prišiel na dohodnutý výsluch.

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Polovica štátnych akcioviek vymenila šéfov. Netransparentne

Najférovejšie vyberali na ministerstve hospodárstva.


Už ste čítali?