Kaliňák nemá konca

Autor: Lucia Nicholsonová | 22.1.2018 o 20:12 | (upravené 22.1.2018 o 21:07) Karma článku: 11,38 | Prečítané:  10977x

Predstavte si, že ste z osady, v zime vám odmŕzajú prsty, nemáte čo jesť. Čo urobíte pred ďalšou zimou? Nehodíte dlažobnú kocku do výkladu? Nevykradnete obchod, keď ste hladný? Trikrát denne strava, posteľ, teplo. Je toto trest? 

Občania, ktorí bývate v blízkosti rómskych osád, a denno-denne čelíte trestným činom alebo priestupkom, povedzme „obťažujúcej“ kriminalite od jednotlivcov z osád – netešte sa. Žiadna zmena sa konať nebude. Tak, ako vás (aj osady) nechal minister vnútra Kaliňák (a všetci ministri vnútra pred ním) hniť vo vašich problémoch  ostatných 10 rokov vlády Smeru, tak vás nechá hniť aj naďalej.

Zákon o potieraní kriminality rómskych osád je len lacným marketingovým ťahom, ktorý mu na prekrytie vlastných korupčných škandálov a na prilákanie voličov Kotlebu vymyslel jeho verný troll Erik Tomáš. Viem, že to o lacnom marketingu ste už počuli, ale ja vám teraz ponúkam dôkaz, že R. Kaliňák nemá skutočné riešenie na vaše problémy.

Kaliňák sa v relácii RTVS O5min12 usvedčil sám. Sám priznal, že väzenie nie je pre ľudí z osád trest, ani strašiak, ani záruka, že svoje činy nebudú opakovať každý rok. Čo má byť potom ale výsledkom represie voči rómskych osadám, ktorú sľubuje Kaliňák aj Fico? Čo to bude, pán minister? Čo bude výsledkom zákona, na ktorom si teraz budujete nový politický image, lebo ten starý image skorumpovaného ministra vás omrzel?

Pýtala som sa ho na to priamo. Počas relácie aj po nej. Nič. Ticho. Kaliňák nemá koncovku.

Pred pár rokmi (cca. 2008) som nakrúcala v obci Sása, za Zvolenom. Sása je nádherná obec, krásna v lete aj v zime. To, čo ju „špatilo“, vysťahovali ešte počas komunizmu násilne na kopec Lomno. Rómov. Dovtedy boli roztrúsení po obci, neboli na kope, neboli problémy. Niekto však rozhodol, že čierni cigáni musia na kopec.

Úpätie kopca je vzdialené od obce asi 8 kilometrov. Keď v zime nasneží a tam veru vie nasnežiť, Lomno je totálne odrezané od obce Sása, kde je úrad, aj obchod. Za doktorom treba chodiť až do Zvolena, na autobus nie sú peniaze a sanitka sa tam často ani nedostane.

Takto tam pred pár rokmi zomreli dve deti, pomoc k nim nedokázala prísť. Nakrúcala som tam s ľuďmi, ktorým chýbali posledné články prstov na rukách a prsty na nohách. Hovoria mi: „Na, pichni mi do boty palicu.“ Tak som pichla. Nič. Žiadna reakcia. Ako to?, pýtam sa. „Nemám prsty.“ Ako to?, pýtam sa. „Ta, odmrzli mi.“

Deťom prsty tiež buď odmŕzali, alebo im ich objedali potkany. Aj na tvári mali vyhryzené jamky.

V čase, keď som tam chodila s kamerou, bývali tam Rómovia, ktorí ani nepoberali dávky v hmotnej núdzi, lebo si ich nevedeli vybaviť, ani nevedeli, že existuje, a ani nemali občiansky preukaz. Bývali v dierach v zemi. A nikto nevedel, koľko ich tam vlastne býva. Sása-Lomno bola totiž jedna z tých osád, tak ďaleko od kontroly, ďaleko od civilizácie, že bola sezónne plná prepustených (rómskych)väzňov a väzňov na úteku.

Hovorila som s viacerými z nich. Jeden z nich 58 ročný Ďuri,  bol bývalý vrah, sedel od 18-tich rokov, kedy zabil súpera v bitke, ale nesedel nepretržite. Do basy sa vracal na zimu, aby prežil. Raz hodil dlažobnú kocku do výkladu, inokedy niečo ukradol. Zvyšní dvaja (mená si už nepamätám) sa tiež kontrolovane do basy vracali, za menšie veci, väčšinou krádeže.

Potrestajte človeka, ktorý nič a nikoho nemá, ktorému v zime mrznú prsty a permanentne nemá čo jesť, väzením. Len to skúste. Trikrát denne strava, posteľ, teplo a systému ste inak ukradnutý. Nikto s vami nebude aktívne pracovať na vašej zmene, nikto vás potom nezačlení do spoločnosti, nikto nebude čakať kým vyjdete z basy, aby vám pomohol nájsť prácu, aby ste zarábali a nemuseli kradnúť. Takto to robia v Kanade, kde sú väznice tiež plné síce nie Rómov, ale pôvodných obyvateľov (Indiánov).

Predstavte si, že ste zo Sása Lomno. Alebo z inej podobnej osady. Čo urobíte pred ďalšou zimou? Nehodíte dlažobnú kocku do výkladu? Nevykradnete obchod, keď ste hladný? Trikrát denne strava, posteľ, teplo.

Je to trest, pán minister vnútra? V relácii na plné ústa priznal, že nie. Tak čo je teda koncovka vášho zákona? Čo má byť výsledkom vašej hrdinskej represie? Nemáme trest smrti. Nemáme trest bičovaním. Čo je teda zmyslom vašej iniciatívy?

Pri mladistvých z osád, ktorí sa dopustia priestupkov bude jediné riešenie ich umiestnenie do reedukačného zariadenia. Naše reedukačky nie sú vnútorne členené, často sa stáva, že matkovrah (13 rokov, biely ako sneh) je na izbe s chlapcom (14 rokov, Róm z osady), ktorý kradol zemiaky zo susedného poľa. Chlapec z osady sa matkovraha bojí, ale ten ho núti robiť po nociach rôzne zverstvá, šikanuje ho. Keď chlapca z osady napokon z reedukačky vypustia späť do osady, vráti sa ešte zvlčilejší, ako predtým. Reálny obraz spred pár rokov z chlapčenského reedukačného zariadenia.

Bude toto riešenie?

Desať rokov, čo je Kaliňák minister, ignoroval problémy osád aj problémy tých, ktorí pri osadách žijú. Aby nebol za neschopného ministra, teraz začal tvrdiť, že v 1400 osadách má výborné výsledky s kriminalitou, len v 200 osadách sa mu akože nedarí. Preto potrebuje plošne platný zákon. Už toto je hlúposť, ktorej uverí len ozaj naivný jednotlivec. Vy ostatní sa zamyslite nad tým, o čo Kaliňákovi naozaj ide, keď väzenie nemá byť výsledkom jeho represie. Ak nie väzenie, čo teda, pán minister?

Reformu sociálne vylúčených spoločenstiev (SVS), plnú reálnych riešení, ktorú ponúka SaS, nájdete tu:

http://www.sas.sk/svs

p.s. Len pre úplnosť informácie o Sása Lomno prikladám link, podľa ktorého zrekonštruovali časť cesty medzi obcou a osadou: http://romovia.blogspot.sk/2010/10/tasrslovacivosvetesk-zrekonstruovali.html

 

    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bratislavský Aupark mení majiteľa. Cena prekoná všetky rekordy

Realitný obchod desaťročia je pred finalizáciou.

Komentár Branislava Benčata

Haščák nie je Penta? Nebláznite

Partneri počkali, kým sa boss stiahne potupne.


Už ste čítali?