Ako občan Peter nad úradom zvíťazil

Autor: Lucia Nicholsonová | 21.2.2018 o 12:50 | (upravené 21.2.2018 o 17:39) Karma článku: 10,93 | Prečítané:  18143x

Taký občan Peter, znalý zákona, vedomý si svojich práv a pripravený domáhať sa toho, aby štát rovnako dodržiaval zákony, je pre úrady nočná mora. Mali by sme sa ňou stať všetci a za NIČ by sme prepojili viac ako miliarda z OPISU. 

Tento určite poznáte. Príde občan na úrad, napríklad na úrad práce a žiada to, čo mu podľa zákona prináleží. O chvíľu odchádza s previnilým pocitom idiota, ktorý nič nevybavil a ešte sa cíti trápne, že vôbec o niečo žiadal. Lebo úradník ho zastihol nepripraveného. Nemal desiatky papierov s potvrdeniami, ktoré si síce úradník vie dohľadať, ale veď jednoduchšie je to nechať na občanovi. Občan, aport!

Aj občan Peter prišiel na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a predložil žiadosť o rodičovský príspevok vyplnenú úhľadným paličkovým písmom. Pred návštevou úradu si pozrel zákon o rodičovskom príspevku, lenže to úradníčka netušila.

Ako tisíckam iných aj jemu skontrolovala žiadosť a potom mu venovala jeden z tých pohľadov: A??? Máte potvrdenie o ukončení poberania materského? A rodný list?

Čo urobí v tej chvíli 9 z 10-tich občanov? Chvíľu sa snaží narábať možno nie s paragrafovým znením zákona, ale so základnou logikou.

1/  Napríklad môže povedať: Na prepojenie rôznych elektronických systémov, v ktorých sme všetci a všetko rozložení na súčiastky,  sa predsa minula miliarda z OPISU (operačný program informatizácia spoločnosti). Malo to byť práve na to, aby som nebehal medzi úradmi a poschodiami jednotlivých úradov a neaportoval podľa pokynov úradníkov. Ja aportujem a Brhel má biznis za štvrť miliardy.  

2/ Možno by tej pani úradníčke povedal aj toto: Chcete odo mňa potvrdenie od Sociálnej poisťovne, ktorá patrí s úradmi práce pod jeden rezort? Toto predsa musíte mať v systéme.

Lenže občan Peter bol ten 1 z 10, ktorý okrem vyššie spomenutých logických úvah ovládal  aj paragrafové znenie zákona. I vysypal to na pani úradníčku:

§ 9 zákon 571/2009 Povinnosti oprávnenej osoby:

Oprávnená osoba je povinná preukázať skutočnosti rozhodujúce na vznik nároku na rodičovský príspevok, na jeho výšku a na jeho výplatu a do ôsmich dní písomne oznámiť platiteľovi zmeny týchto skutočností alebo tieto zmeny do ôsmich dní oznámiť platiteľovi podaním elektronickými prostriedkami podpísaným zaručeným elektronickým podpisom; to neplatí na preukazovanie skutočností a oznamovanie zmien, ktoré sú platiteľovi známe z výkonu inej činnosti platiteľa, alebo ktoré môže platiteľ získať z dostupného informačného systému verejnej správy.

Dostupnosť pre účely tohto zákona nie je definovaná a teda je silný predpoklad, že pre účely priznania rodičovského z pozície úradu práce musí byť systém Sociálnej poisťovne spod jedného rezortu dostupný, nie?

Čo sa týka rodného listu dieťaťa, existuje predsa register fyzických osôb (RFO) a na ňom je ešte väčšie množstvom údajov ako na rodnom liste. Preto nie je efektívne, ergo nutné, predkladať rodný list. Ako je vôbec možné, že ešte stále nie je matrika prepojená s jednotlivými úradmi?

Asi takto nejako sa občan Peter prihovoril úradníčke. Stisla pery a nasledovala obligatórna veta: Ak tieto potvrdenia nedoložíte, rodičovský príspevok vám nebude vyplatený.

Občan Peter si povedal, že OK, nechá to nechá vyzrieť, počká si na zamietavú odpoveď úradu v správnom konaní a potom to dá na súd a napíše blog, ktorý naštve tisíce ďalších Petrov. Alebo Katarín. Lenže, stal sa zázrak.

Úrad Petrovi začal rodičovský príspevok vyplácať aj bez doloženého rodného listu, aj bez potvrdenia o nepoberaní materského zo SP.  O čo teda úradu vlastne išlo?
Veľa a často počúvam o tom, akým vazalom úradov a úradníkov sa stáva na Slovensku občan kvôli zlým zákonom. Nie vždy je to chyba zákona. Často ide o bohapusté ignorovanie zákonov zo strany štátu, úradov a úradníkov, ktorí sa spoliehajú na neznalosť zákona zo strany občana a na to, že občan si za tie roky zvykol zvesiť hlavu, zobrať dovolenku a vybavovať a aportovať. Občas sa pred návštevou úradu oplatí nazrieť do zákona, na úrade sa potom zaťať, nepustiť, neaportovať.  Taký občan Peter, znalý zákona, vedomý si svojich práv a pripravený domáhať sa toho, aby štát rovnako dodržiaval zákony, je pre úrady nočná mora. Mali by sme sa ňou stať všetci a za NIČ by sme prepojili viac ako miliarda z OPISU.

Inak, šialená úvaha na záver... Ak Sociálna poisťovňa vie, že ste prestali poberať materské a vaše dieťa je mladšie ako 3 roky, prečo vám štát rodičovský príspevok nezačne vyplácať automaticky? Prečo vlastne? :) 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ako sa na hodinách dejepisu sto rokov ohýba história. A stále sa neprestala

Učebnica, ktorá prináša len interpretáciu dejín, by sa mala považovať za podozrivú


Už ste čítali?