Ako občan Peter nad úradom zvíťazil

Autor: Lucia Nicholsonová | 21.2.2018 o 12:50 | (upravené 21.2.2018 o 17:39) Karma článku: 10,93 | Prečítané:  18115x

Taký občan Peter, znalý zákona, vedomý si svojich práv a pripravený domáhať sa toho, aby štát rovnako dodržiaval zákony, je pre úrady nočná mora. Mali by sme sa ňou stať všetci a za NIČ by sme prepojili viac ako miliarda z OPISU. 

Tento určite poznáte. Príde občan na úrad, napríklad na úrad práce a žiada to, čo mu podľa zákona prináleží. O chvíľu odchádza s previnilým pocitom idiota, ktorý nič nevybavil a ešte sa cíti trápne, že vôbec o niečo žiadal. Lebo úradník ho zastihol nepripraveného. Nemal desiatky papierov s potvrdeniami, ktoré si síce úradník vie dohľadať, ale veď jednoduchšie je to nechať na občanovi. Občan, aport!

Aj občan Peter prišiel na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a predložil žiadosť o rodičovský príspevok vyplnenú úhľadným paličkovým písmom. Pred návštevou úradu si pozrel zákon o rodičovskom príspevku, lenže to úradníčka netušila.

Ako tisíckam iných aj jemu skontrolovala žiadosť a potom mu venovala jeden z tých pohľadov: A??? Máte potvrdenie o ukončení poberania materského? A rodný list?

Čo urobí v tej chvíli 9 z 10-tich občanov? Chvíľu sa snaží narábať možno nie s paragrafovým znením zákona, ale so základnou logikou.

1/  Napríklad môže povedať: Na prepojenie rôznych elektronických systémov, v ktorých sme všetci a všetko rozložení na súčiastky,  sa predsa minula miliarda z OPISU (operačný program informatizácia spoločnosti). Malo to byť práve na to, aby som nebehal medzi úradmi a poschodiami jednotlivých úradov a neaportoval podľa pokynov úradníkov. Ja aportujem a Brhel má biznis za štvrť miliardy.  

2/ Možno by tej pani úradníčke povedal aj toto: Chcete odo mňa potvrdenie od Sociálnej poisťovne, ktorá patrí s úradmi práce pod jeden rezort? Toto predsa musíte mať v systéme.

Lenže občan Peter bol ten 1 z 10, ktorý okrem vyššie spomenutých logických úvah ovládal  aj paragrafové znenie zákona. I vysypal to na pani úradníčku:

§ 9 zákon 571/2009 Povinnosti oprávnenej osoby:

Oprávnená osoba je povinná preukázať skutočnosti rozhodujúce na vznik nároku na rodičovský príspevok, na jeho výšku a na jeho výplatu a do ôsmich dní písomne oznámiť platiteľovi zmeny týchto skutočností alebo tieto zmeny do ôsmich dní oznámiť platiteľovi podaním elektronickými prostriedkami podpísaným zaručeným elektronickým podpisom; to neplatí na preukazovanie skutočností a oznamovanie zmien, ktoré sú platiteľovi známe z výkonu inej činnosti platiteľa, alebo ktoré môže platiteľ získať z dostupného informačného systému verejnej správy.

Dostupnosť pre účely tohto zákona nie je definovaná a teda je silný predpoklad, že pre účely priznania rodičovského z pozície úradu práce musí byť systém Sociálnej poisťovne spod jedného rezortu dostupný, nie?

Čo sa týka rodného listu dieťaťa, existuje predsa register fyzických osôb (RFO) a na ňom je ešte väčšie množstvom údajov ako na rodnom liste. Preto nie je efektívne, ergo nutné, predkladať rodný list. Ako je vôbec možné, že ešte stále nie je matrika prepojená s jednotlivými úradmi?

Asi takto nejako sa občan Peter prihovoril úradníčke. Stisla pery a nasledovala obligatórna veta: Ak tieto potvrdenia nedoložíte, rodičovský príspevok vám nebude vyplatený.

Občan Peter si povedal, že OK, nechá to nechá vyzrieť, počká si na zamietavú odpoveď úradu v správnom konaní a potom to dá na súd a napíše blog, ktorý naštve tisíce ďalších Petrov. Alebo Katarín. Lenže, stal sa zázrak.

Úrad Petrovi začal rodičovský príspevok vyplácať aj bez doloženého rodného listu, aj bez potvrdenia o nepoberaní materského zo SP.  O čo teda úradu vlastne išlo?
Veľa a často počúvam o tom, akým vazalom úradov a úradníkov sa stáva na Slovensku občan kvôli zlým zákonom. Nie vždy je to chyba zákona. Často ide o bohapusté ignorovanie zákonov zo strany štátu, úradov a úradníkov, ktorí sa spoliehajú na neznalosť zákona zo strany občana a na to, že občan si za tie roky zvykol zvesiť hlavu, zobrať dovolenku a vybavovať a aportovať. Občas sa pred návštevou úradu oplatí nazrieť do zákona, na úrade sa potom zaťať, nepustiť, neaportovať.  Taký občan Peter, znalý zákona, vedomý si svojich práv a pripravený domáhať sa toho, aby štát rovnako dodržiaval zákony, je pre úrady nočná mora. Mali by sme sa ňou stať všetci a za NIČ by sme prepojili viac ako miliarda z OPISU.

Inak, šialená úvaha na záver... Ak Sociálna poisťovňa vie, že ste prestali poberať materské a vaše dieťa je mladšie ako 3 roky, prečo vám štát rodičovský príspevok nezačne vyplácať automaticky? Prečo vlastne? :) 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Polovica štátnych akcioviek vymenila šéfov. Netransparentne

Najférovejšie nových šéfov vyberali na ministerstve hospodárstva.

NAKA zadržala bývalého šéfa polície Lučanského

Zadržali ho po tom, ako prišiel na dohodnutý výsluch.


Už ste čítali?