O korytách. O zodpovednosti.

Autor: Lucia Nicholsonová | 8.3.2018 o 21:15 | Karma článku: 11,21 | Prečítané:  12418x

Nová vláda bude musieť zreformovať školstvo, zdravotníctvo, bude musieť viesť krajinu plnú doráňaných ľudí, ktorí prišli o zvyšky svojej dôvery v bezpečný a právny štát.  To nie je o korytách. To je o obrovskej zodpovednosti.

Zabili dvoch ľudí. Brutálne zavraždili investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú

Stalo sa to v čase, keď sú desať rokov za bezpečnosť tohto štátu zodpovední premiér Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák spolu s bezpečnostnými zložkami, ktoré sú pod ich výlučnou kontrolou. Stalo sa to v čase, keď sú oni vo vláde, keď sú oni pri moci.

To oni urobili zo Slovenska krajinu, v ktorej je možné brutálne zavraždiť investigatívneho novinára. To oni vytvorili na Slovensku podhubie pre oligarchov a mafie, ktoré vpustili na úrad vlády. To oni so svojou politickou organizovanou skupinou splynuli spolu so zahraničnými a domácimi organizovanými gangmi do jednej veľkej chobotnice, prisatej na verejné zdroje, na bruselské fondy. To oni vytvorili štát v štáte.

To o nich písal Ján Kuciak. A jeho vražda súvisí s jeho prácou. Povedal to policajný prezident Tibor Gašpar.

Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú zavraždili v čase, keď sme my v opozícii. Nie sme dokonalí, nie sme podľa predstáv každého z vás. Sme parlamentnou opozíciou voči tomu, čo ponúka súčasná koalícia. Je našou povinnosťou predstaviť vám alternatívu voči ľuďom, priamo spojenými s tým, čo mohlo zavraždiť Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú.

Nemôžme si dovoliť mlčať.

Ak by sme mlčali, ak by sme nerobili nič, bolo by to nesprávne a zbabelé. Keď konáme, sme obviňovaní z toho, že nám ide o korytá.

Volebné obdobie tejto Ficovej vlády bolo naplánované na 4 roky. My sme boli nastavení na 4 roky v opozícii. Do riadnych volieb zostávajú dva roky, počas ktorých sme si mohli pokojne užívať naše mandáty a nerušene pracovať na našich reformách, ktoré sme vám chceli predstaviť pred riadnymi parlamentnými voľbami.

Ale zavraždili dvoch ľudí. A na pozadí úkladnej dvojnásobej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa začal odvíjať strašný príbeh o tom, ako sa pomaly, takmer netušene, stala z krajiny s parlamentnou demokraciou krajina, v ktorej rozhodujú oligarchovia a mafia.

Všetci sme precitli. Všetkých nás to zastihlo nepripravených. Aj my sme matky a otcovia a občania, ktorí chcú bezpečnú krajinu pre naše deti. Zároveň sme tými, ktorých povinnosťou je predstaviť vám alternatívu ku skupine oligarchov, mafie a kriminálnikov, ktorí v súčasnosti vedú túto krajinu.

Tá alternatíva môže vzísť jedine z predčasných parlamentných volieb. Slovensko, ktoré po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej precitlo, je iné Slovensko ako to, ktoré dalo v roku 2016 v parlamentných voľbách vláde R. Fica mandát. Od tohto Slovenska R. Fico a jeho vláda mandát nemá. Od tohto Slovenska nemá vláda R. Fica dôveru.

Ak R. Fico tvrdí, že dôveru verejnosti má, nech to dokáže v predčasných parlamentných voľbách. Vo férovej súťaži, v ktorej vy, a nikto iný, rozhodnete, aká bude nová, legitímna vláda. Predčasné parlamentné voľby neznamenajú automatické víťazstvo strán súčasnej opozície. Je to len na vás.

Nová vláda bude stáť pred obrovskou výzvou očistiť meno tejto krajiny. Odstaviť organizované skupiny, ktoré prenikli do všetkých štruktúr štátu, vymeniť ich za ľudí ako Vasiľ Špirko. Bude musieť znovu vybudovať piliere právneho štátu – políciu, súdy, prokuratúru tak, aby bolo možné vyšetriť vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ale aj všetky kauzy, o ktorých J. Kuciak písal vrátane tej o talianskej mafii. A popri tom všetkom bude musieť zreformovať školstvo, zdravotníctvo, bude musieť viesť krajinu plnú doráňaných ľudí, ktorí prišli o zvyšky svojej dôvery v bezpečný a právny štát. Toto nie je o korytách, priatelia, toto je o obrovskej zodpovednosti, z ktorej sa nám viacerým podlamujú kolená.

Pre toto a pre nič iné dnes a všetky dni predtým stojíme pred kamerami. Aby sme neboli tými, čo len mlčky a zbabelo čakajú na to, kým vy v uliciach porazíte zlo. Držme si palce navzájom.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Polovica štátnych akcioviek vymenila šéfov. Netransparentne

Najférovejšie nových šéfov vyberali na ministerstve hospodárstva.

NAKA zadržala bývalého šéfa polície Lučanského

Zadržali ho po tom, ako prišiel na dohodnutý výsluch.


Už ste čítali?