Otvorený list generálnemu prokurátorovi SR J. Čižnárovi

Autor: Lucia Nicholsonová | 15.5.2018 o 11:02 | (upravené 15.5.2018 o 11:10) Karma článku: 9,55 | Prečítané:  3922x

Vážený pán generálny prokurátor,   touto cestu si Vám dovoľujem postúpiť trestné oznámenie vo veci samostatne hospodáriaceho farmára MVDr. Juraja Béreša z Michaloviec, ktorý sa na mňa obrátil so svojím príbehom.

Urobil tak po tom, ako sa domáhal pomoci na všetkých príslušných orgánoch, ktoré majú chrániť jeho práva ako farmára, aj ako občana SR.

Posielal podnety na Ministerstvo pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja SR, na Poľnohospodársku platobnú agentúru, na Slovenský pozemkový fond, ale aj na orgány činné v trestnom konaní. Ani jeden zo štátnych orgánov mu nepomohol, ani na jednom z nich sa nedomohol svojich práv.  

Naopak, podozrivým konaním Slovenského pozemkového fondu v zastúpení Ing. Gabriely Matečnej prišiel o pôdu, ktorú dovtedy obrábal, čo vie doložiť potvrdeniami. Podozrivým konaním Poľnohospodárskej platobnej agentúry v zastúpení Juraja Kožucha prišiel o dotácie. A keď chcel na poli chrániť vlastnú úrodu, ktorú na pozemkoch sial, prišiel aj o zdravie. Na poli ho tri dni bili ľudia prepojení na skupinu okolo grófky Roškovej a jej kumpána Patrika Šuchtu, v prospech ktorých najprv previedol SPF jeho pôdu, a v prospech ktorých udelila následne PPA aj dotácie.

Skúmaním konkrétnych činov, o ktorých píše MVDr. Juraj Béreš v priloženom liste, kde opisuje konanie SPF, PPA, ale aj skupiny okolo Ľubice Roškovej a Patrika Šuchtu, som prišla k záveru, že mohlo dôjsť k naplneniu skutkovej podstaty trestných činov poškodzovania cudzích práv podľa §375 TZ, lúpeže podľa §188 TZ, poškodzovania cudzej veci podľa §215 TZ, subvenčného podvodu podľa §225 TZ, v súbehu s trestným činom poškodzovania finančných záujmov EÚ podľa §261 Tr. Zákona a i. Na niektorých z týchto trestných činov sa podľa dostupných informácií mali spolupodieľať aj štátne orgány.

Vážený pán generálny prokurátor, v situácii, v ktorej sa Slovensko ocitlo po úkladnej dvojnásobnej vražde novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, kedy sa každý deň dozvedáme informácie nezlučiteľné s fungovaním právneho štátu, je ťažké nájsť autoritu, ktorá vzbudzuje dôveru. Pokiaľ ide o skrivodlivosti, ktoré sa udiali v tejto krajine samostatne hospodáriacim roľníkom, ste si moju dôveru získali Vy.

Ako jediný spomedzi štátnych autorít ste pomenovali to, čo sa v posledných rokoch dialo v rezorte pôdohospodárstva a v systéme agrodotácií, ktorý nahrával vyvoleným a likvidoval samostatne hospodáriacich roľníkov. Namiesto toho, aby štát drobných farmárov chránil, robil opak a likvidoval ich.

Preto vás chcem úprimne poprosiť o súčinnosť a dohľad nad vyšetrovaním trestného oznámenia, ktoré Vám týmto postupujem. Zároveň Vás chcem upozorniť, že trestné činy, ktoré popisuje MVDr. Juraj Béreš sa diali aj ďalším samostatne hospodáriacim roľníkom, a to nielen v súvislosti s postupmi štátnych orgánov, ale aj v súvislosti s násilníckymi postupmi jednotlivých organizovaných skupín, ktoré z chaosu v rezorte pôdohospodárstva dlhoročne profitujú.

S pozdravom

 

                                                                           Lucia Ďuriš Nicholsonová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?