Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bu, bu, bu. Som liberál a chcem odluku cirkvi od štátu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Ked oddelit, tak vsetkych. Nevidim dovod preco by z mojim dani som mal financovat SaS.
Timmy-Anderson
<< < 1 2 3 4 5 > >>

ale

tu sa bavime o odluke cirvki a nie o politickych stranach. Mimochodom suhlasim s tym, aby bol tento prispevok pre strany zruseny. Vobec nema opodstatnenie.
 

 

Lenže my sa nebavíme o tom, odstrihnúť od štátneho vemena katolícku cirkev, ale cirkvy všeobecne. Takže keď už, nie SaS, ale všetky politické strany. Malý problém je, že existuje celkom dobrý dôvod prispievať politickým stranám na ich činnosť. Skúš sa nad tým chvíľu zamyslieť, možno ti dojde.
 

 

Akoze aby ich neskorumpovali ? Na to predsa mame policiu, aby to riesila.
 

 

Akože aby neboli korumpovatelne, tak im za to platíme? Že sa nenechajú korumpovať dostávajú od daňových poplatníkov celkom slušne peniaze. Koľko členov má napríklad strana SaS a koľko dostala volebný príspevok za tieto voľby? A pán Sulik nesedel nikdy pod Kocnerocym lustrom. Ja tiež nemám problém platiť svojej cirkvi, hoci do kostola nechodím. Ale prečo by som mala prispievať na Kmotrikov štadión, alebo fungovanie strany LSNS?
 

keďže politické strany dostávajú

od štátu príspevok ekvivalentný počtu hlasov, ktoré dostali vo voľbách, dá sa zjednodušene povedať, že strany si platia ich voliči.
 
Hodnoť

Timmy, tie príspevky

pre politické strany sú dané zákonom.
Ty si práve vyzval SaS aby porušila zákon. Zákonom je to dané a dokonca je dané aj to, ako tie peniaze môže použiť. V skratke, nedajú sa použiť na čokoľvek.
Vrátenie do štátneho rozpočtu, žiaľ pre teba, v zákone nie je.
 

 

Nech iniciuuju zmenu zakona a tie peniaze zatial daju na charitu.
 

Aj štátny rozpočet

je zákon: Zákon č. 468/2019 Z. z. Zákon o štátnom rozpočte na rok 2020, takže aj príspevky cirkvám sú stanovené zákonom.
Súhlasím s odlukou cirkvi od štátu, rovnako ako odluku politických strán.
 

pridávam aj môj súhlas

a k tomu aj odluku kultúry, športu atď.... štátu ostane cca. 5% dane na "služby" ktoré poskytuje a ostatok si môže človek rozdeliť ako chce.... či dá cirkvi, politickej strane, kultúre, neziskovkám, športu rôznym pomerom... cirkev nie len katolícka prežije ale mám veľkú obavu z prežitia mnohých kultúrnych športových a politických "ustanovizní"
 

 

A potom tie strany bude platit kto? Sponzori a oligarchovia a preco to budu robit?
 

 

lebo dnes to nerobia, ci?
 
Hodnoť

cirkvi potrebuju

garantovane statne peniaze a aj vplyv na politiku, aby presadzovali svoje dogmy, lebo keby boli odlucene od statu, uz by nemohli tolko ludi strasit a zakazovat im a prikazovat im, inak by im totiz odisli, aj s peniazmi. Ale zato by konecne mohli robit to, co som od nich vzdy ocakaval - rozdavat lasku, toleranciu, pomoc a podobne.
Cirkev ma svoje zakony a zakonitosti, nech si ich laskavo vynucuje u svojich veriacich vo vlastnej autonomii a nevnucuje ich vsetkym ludom len preto, lebo podla nich je to jedine spravne a tak to musi byt vsade.
 

Myslím si, že

cirkví s odlukou problém nemajú. Aspoň som to v žiadnom vyjadrení nezachytila. Problém s odlukou má štát, teda občania a ich volení zástupcovia, dlhodobo. Predpokladám, že ani pri súčasnej vládnej konštelácii k tomu nedôjde, to by spolok okolo Záborskej v Oľano nepredýchal a Rodina ani sama nevie kam patrí, ale určite bude tam, kde sa budú rozdávať politické body. Pre Za ľudí to nie je momentálne téma a tak SaS zostane osamotená. Oceňujem iniciatívu SaS v tejto veci, môže na tom stratiť verejné politické body, ale na druhej strane získať celkom slušný náboj pre bláznivé nápady z dielne Oľano (interupčný zákon, voľné nedele, vládne noviny a pod.) a celkovo tak posilniť vyjednávanie vo vládnej koalícii. Ako strategický krok dobré.
 
Hodnoť

Súhlas

Plne súhlasím s príspevkom. Cirkev sa nám montuje do života a to aj prostredníctvom politických strán /viď pani Záborská/, ktorá mala byť dávno v dôchodku a neprikazovať mladých ľuďom ako majú žiť. Ja som tiež liberál a nepáči sa mi, že mi má rozkazovať cirkev. Ľutujem mladých ľudí, ktorí musia žiť v týchto časoch, kde čím ďalej a viac sa do politiky mieša cirkev. Nech sa nimi riadi ten, ktorý verí ale nech to nezasahuje do života ľuďom, ktorí nie sú nábožensky založení. Cirkev nech sa venuje charite a nie politike.
 

 

Takže podľa teba mám ja , ako člen cirkvi, nárok slúžiť a platiť, ale nemám nárok zúčastňovať sa na kontrole a spravovaní vecí verejných?
Pani Záborská je členkou zákonom uznanej politickej strany a bola právoplatne zvolená. Má právo zákonným spôsobom presadzovať požiadavky svojich voličov.
 

Môžeš slúžiť a platiť priamo,

asingáciou dane a nie, v sekulárnom štáte nemáš právo proti vôli väčšiny presadzovať tvoje 2000 rokov staré dogmy.
 

 

Ale ja súhlasím s oddeleným financovaním. Nech štát vráti čo ukradol, nech sa prostredníctvom svojich organizácií ako sú napr pamiatkári prestane starať do cirkevných záležitostí, nech rovnocenne zaplatí tam kde bude cirkev suplovať jeho povinnosti a hotovo.
 

Ukradol? Pekná tuposť.

A nezodrali páni farári peniaze na cirkevný majetok z ľudí? Či ich priniesol duch svätý pri nepoškvrnenom počatí?
 

 

Prečo hneď skĺzneš do urážok ?
Opýtaj sa svojej babky o koľko ju cirkev zodrala.
Keď niekto bez náhrady zoberie niečí majetok, užíva ho, stavia na ňom, opotrebováva ho bez opráv a náhrady - to nie je krádež.
Môžeš to ak chceš nazvať i vyvlastnením, alebo arizáciou, podstata zostáva rovnaká.
 

Prepáč.

Vždy ma vytočí, keď niekto hovorí o majetku organizácie, inštitúcie, ktoré nemá v predmete činnosti podnikanie, ale starosť o "dušu a spasenie" a okrem darov a platieb od veriacich, by nemala mať iné príjmy. Kristus by vás vyhnal z chrámu.
Tie honosné chrámy plné pokladov nevyčísliteľnej hodnoty, stavali cirkvi v čase, keď ľudia zomierali na ulici od zimy, hladu a chorôb ako zvieratá. Náboženstvá a viera v bohov sú priamo, či nepriamo zodpovedné za prenasledovanie, smrť a utrpenie miliónov ľudí.
 

<< < 1 2 3 4 5 > >>

Najčítanejšie


 1. Rudolf Pado: O čom Sulík pod Tatrami decentne mlčí 8 146
 2. Július Kovács: Róbert Kaliňák šéf Slovenskej mafie 1 827
 3. Michal Májek: Maturita po novom 1 763
 4. Iveta Kompišová: Prvá žena - nositeľka Nobelovej ceny za mier - bola rodáčka z Prahy 1 445
 5. Martin Greguš: Koľko infikovaných by Vallo potreboval v Bratislave, aby chcel 2kolo? 2706 mu nestačí... 1 399
 6. Jozef Orogváni: Ako sme boli babku očkovať 1 042
 7. Juraj Paškuliak: Ďalšie zlé skúsenosti so Slovenskou poštou 991
 8. Roman Janciga: Rozhovor s mladým infektológom z Kramárov 860
 9. Soňa Fröhlichová: Aktuálne cestovanie na trase Švajčiarsko – Nemecko – Rakúsko – Slovensko 739
 10. Peter Lukáč: Zbohom, Google! 591

Rebríčky článkov


 1. Stanislav Martinčko: HLASný SMER miluje vily a operetky!
 2. Helena Michlíková: Tieň podozrenia
 3. Eduard Bartko: Prečo červení a modrí bojujú proti sebe a má zmysel trojité zálohovanie dát?
 4. Štefan Vidlár: Škola s Covidem
 5. Peter Biščo: Slovensko, krásna moja domovina plná zábudlivcov.
 6. Andrej Čatajský: Cash-Flow v dobe kovidovej
 7. Marcel Karvay: 24601
 8. Július Kovács: Róbert Kaliňák šéf Slovenskej mafie
 9. Lubomir Zahora: Umenie švov
 10. Patrik Lenčéš: Kostoly na Slovensku: Zatvorené pre ľudí, otvorené pre nebo.


Už ste čítali?