Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bu, bu, bu. Som liberál a chcem odluku cirkvi od štátu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Ale ja súhlasím s oddeleným financovaním. Nech štát vráti čo ukradol, nech sa prostredníctvom svojich organizácií ako sú napr pamiatkári prestane starať do cirkevných záležitostí, nech rovnocenne zaplatí tam kde bude cirkev suplovať jeho povinnosti a hotovo.
Miro Perniš
Prepáč.
Vždy ma vytočí, keď niekto hovorí o majetku organizácie, inštitúcie, ktoré nemá v predmete činnosti podnikanie, ale starosť o "dušu a spasenie" a okrem darov a platieb od veriacich, by nemala mať iné príjmy. Kristus by vás vyhnal z chrámu. Tie honosné chrámy plné pokladov nevyčísliteľnej hodnoty, stavali cirkvi v čase, keď ľudia zomierali na ulici od zimy, hladu a chorôb ako zvieratá. Náboženstvá a viera v bohov sú priamo, či nepriamo zodpovedné za prenasledovanie, smrť a utrpenie miliónov ľudí.
educ8
<< < 1 2 3 4 5 > >>

 

Nuž, za Kristom prišli apoštoli po kázaní na vrchu a dohovárali mu, aby rozpustil zástupy, nech sa idú kdesi najesť a vyspať. A Kristus nepovedal - starajte sa o ich duše. Povedal - vy im dajte jesť.
Aby si mohol dávať, musíš mať z čoho.

Ľudia žiaľ i dnes zomierajú na ulici od zimy , hladu a chorôb. Cirkev pomáha. Viac než štát. Oveľa viac.
 

No tak mi vysvetli, jednoducho,

aby som to aj ja pochopil, ako prišla Katolícka cirkev k takým majetkom?
 

Ja nie som rkc ekonóm

Pridaná hodnota. Využité vedomosti. Zakladanie pivovarov, rybníkov, moderného hospodárenia. Pozri do minulosti - väčšina odborných kníh o včelárení , hospodárení, ovocinárstva - autori sú takmer všetko kňazi.
Ďalej milodary. Moja manželka zaplatí cirkevnú daň ecav a hotovo. Ja prispievam každú nedeľu, ofery, zbierky, tlač...
V minulosti veľa cirkevných hodnostárov boli šľachtici. Tie majetky sa nestratili...
Atď...
 

Zabudol si na rabovanie v križiackych

výpravách, inkvizíciu a exkomunikácie nepohodlných bohatých a ich vyvlastnenie, predávanie odpustkov, výbojne vojny pod zamením kríža, násilné konvertovanie celých kontinentov na kresťanstvo financované pápežom a lode plné ulúpeného zlata a striebra.

Kresťanstvo má paprče krvavé od vraždenia s cieľom zmocniť sa cudzieho územia a majetku.
 

 

Križiacke výpravy stáli viac ako priniesli. Korisť bola požitá na výstavbu hradov mimo Európy. Okrem Malty.
Ty vieš nejaký zdroj , koľko zarobila inkvizícia v jednotlivých krajinách pre cirkvi peňazí? Schválne píšem cirkvi, pretože tu hrali hlavnú úlohu protestantské cirkvi.
Predávanie odpustkov - bolo a je to hanba.
Ktorý pápež financoval násilné konvertovanie kontinentov. Ja som si myslel , že španielski králi, holandské hanzovné mestá a britskí panovníci stavali lode a posielali výpravy vybavené kapérskymi osvedčeniami. Áno na ich palubách boli i kňazi. Samozrejme, nezabúdajme na Francúzov - kolónie dobýjali králi rovnako ako cisári i republikáni.
 

 

Teba mily educ8 musela sudruzka ucka na dejepise veľmi chváliť
 

 

si pozbudol, tak doplnim ... desiatok, odpustky

ozaj, hadaj ktora organizacia je po state v tejto krajine najvacsim vlastnikom lesov a pody, hm?
 

 

som za, podme sa bavit o vrateni majetkov, hned po tom ako cirkve prelozia bilanciu - toto som mal, toto mi vratili, toto mi este vratit treba ... :D
 

+cirkev reštituovala aj majetok

ktorý jej nepatril. Po dekrétoch Jozefa II sa napríklad zoštátnili všetky cirkevné školy. Tieto potom prešli do nadácie, ktorú síce spravovala cirkev, ale majetok v nej bol stále majetkom štátnym. Súdy po roku 1989, poplatné vtedajšiemu KDH režimu, nemali problém umožniť tento majetok protiprávne reštituovať cirkvi, napriek tomu, že reštituoval sa len zoštátnený majetok po roku 1948.
V Čechách, napríklad Ústavný súd rozhodol, že Katedrála sv. Víta a ostatných na pražskom Hrade je majetkom českého štátu, lebo bola postavená za peniaze českého kráľa (teda českého štátu) a českých šľachticov ("obyvateľov" českého kráľovstva. Len veľkorysosťou českého štátu (prezidenta Klausa, ktorý nie je katolík) sa môže RKC spolupodieľať na spravovaní chrámu
 

errata

reštituoval sa len zoštátnený majetok po roku 1945
 
Hodnoť

Naša KBS nebude nikdy súhlasiť,

pretože sa oprávnene bojí, že svojou neschopnosťou reagovať na súčasnú dobu a súčasné potreby veriacich, čoraz viac ľudí prestáva tupo veriť na ich dogmy staré 2000 rokov, prípadne sú od školského veku ateisti, ako ja a prispievať im na ich pohodlný a záhalčivý život nebudú.
 

 

Ešte je tu problém, kde nájde štát množstvo peňazí, ktoré bude musieť vyplatiť za majetok cirkví ,ktorý má v trvalom užívaní. V Čechách je to tuším 59 miliárd czk na tridsať rokov a pritom ešte viac ako 50 % vyplatí štát v naturálnom plnení.
 

 

a ked to prepocitas, tak to je zhruba rovne tomu, co CR by inak CR dala za 30 rokov na prispevkoch a dalsie roky uz idu do plusu pre stat

a dalej, supis majetkov a hruba ciara je sucastou dohody , ibaze sa mylim?

cim viac RKC a KBS krutia, tym viac je zrejmejsie, kto chce a kto nechce korektne vyrovnanie. Lebo nasledne by doslo na otazky suvisiace (napr. danove) a v konecnom dosledku by sa (konecne) musela otvorit aj Zakladna zmluva.
 

 

Nechce sa mi gúgliť , ale na platy duchovných dáva Česká republika okolo 800 mil.czk ročne. Takže to bude 70 rokov.A keďže príspevky na platy klesajú každý rok,tak i dlhšie.
Samozrejme majú v zmluve zahrnutú i infláciu.

Je mi jasné, že náklady cirkví na spravovanie majetku po vyrovnaní stúpnu. Len starosť o lesy vyjde dosť draho. Ale zas, dá sa zarobiť na prenájmoch...
 

 

to mas tak , ked sa ti nechce guglit, tahas cisla z klobuka a miesas si stav v CR so stavom u nas

pre tvoju informaciu - CR dava prispevok 1,5 mlrd KC, co je pri hrubom prepocte kurzom 1:25 60 milionov € ... v ramci dohodnuteho vyrovnania sa o tri roky zacne tento prispevok znizovat rocne o 5% a vo vysledku niekde zhruba v polke 30 rocneho obdobia stat dotovat prestane ... a mimochodom , ziadnu inflaciu tam riesenu nemaju

a na druhej strane tu mame jeden z poslednych darcekov dankovcov, novelu zakona o financovani cirkvi z 2019 - vratane dlhodobejsej fixacie valorizacie (tu mas tu inflaciu) a zmeny parametrov urcujucich vysku statneho prispevku .. vo vysledku ak to je tento rok necelych 52 mega, tak v 2022 to bude 59 mega
 

Tak to sa mýliš,

Infláciu majú riešenú v Zákone 428/2012 odsek 5
Po vyplacení první roční splátky se výše nesplacené částky finanční náhrady každoročně zvyšuje o míru roční inflace zveřejněnou Českým statistickým úřadem pro kalendářní rok o dva roky předcházející kalendářnímu roku výplaty konkrétní roční splátky. Novou výši nesplacené částky finanční náhrady oznámí Ministerstvo kultury dotčené církvi a náboženské společnosti.
 

chcem povedať

že na rozdiel od Česka, na Slovensku sú už reštitúcie uzavreté zákonom. Takže reči o tom, čo všetko si ešte cirkvi môžu dať zaplatiť sú fantazmagórie
 

 

.. ale mile :D ked dojdu argumenty, tak sa vytiahnu
 
Hodnoť

Veľmi dobrý článok,

bolo by ale určite lepšie (pre celé Slovensko), keby ste sa pani Nicholson, venovali napríklad rozdielnej výške agrodotácií v rámci EÚ a teda ich harmonizácií. Lebo odluka štátu od cirkvi je potrebná, ale to čo som spomenul vyššie je predsa len potrebnejšie, či ?
 

<< < 1 2 3 4 5 > >>

Najčítanejšie


 1. Rudolf Pado: O čom Sulík pod Tatrami decentne mlčí 8 335
 2. Július Kovács: Róbert Kaliňák šéf Slovenskej mafie 2 391
 3. Michal Májek: Maturita po novom 1 839
 4. Iveta Kompišová: Prvá žena - nositeľka Nobelovej ceny za mier - bola rodáčka z Prahy 1 491
 5. Martin Greguš: Koľko infikovaných by Vallo potreboval v Bratislave, aby chcel 2kolo? 2706 mu nestačí... 1 434
 6. Jozef Orogváni: Ako sme boli babku očkovať 1 224
 7. Juraj Paškuliak: Ďalšie zlé skúsenosti so Slovenskou poštou 1 051
 8. Roman Janciga: Rozhovor s mladým infektológom z Kramárov 872
 9. Soňa Fröhlichová: Aktuálne cestovanie na trase Švajčiarsko – Nemecko – Rakúsko – Slovensko 754
 10. Peter Lukáč: Zbohom, Google! 603

Rebríčky článkov


 1. Stanislav Martinčko: HLASný SMER miluje vily a operetky!
 2. Helena Michlíková: Tieň podozrenia
 3. Eduard Bartko: Prečo červení a modrí bojujú proti sebe a má zmysel trojité zálohovanie dát?
 4. Štefan Vidlár: Škola s Covidem
 5. Peter Biščo: Slovensko, krásna moja domovina plná zábudlivcov.
 6. Andrej Čatajský: Cash-Flow v dobe kovidovej
 7. Marcel Karvay: 24601
 8. Július Kovács: Róbert Kaliňák šéf Slovenskej mafie
 9. Lubomir Zahora: Umenie švov
 10. Patrik Lenčéš: Kostoly na Slovensku: Zatvorené pre ľudí, otvorené pre nebo.


Už ste čítali?