Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bu, bu, bu. Som liberál a chcem odluku cirkvi od štátu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

<< < 1 2 3 4 5

Hodnoť

a samozrejme vypovedanie Vatikanskeho

diktatu a odobratie nadprava knazom. Toto nadpravo je spovedne tajomstvo, kedy je povolene knazovi neoznamit trestny cin. za co vsak moze niest trestnopravnu zodpovednost obycajny obcan.
 
Hodnoť

stefan

Spravne,nech ich financuju ovecky a nie vsetci i neveriaci.
 
Hodnoť

Cirkev to berie osobne.

Toto pre nich nie je otázka financovania.
"Nezabúdajme, že okrem zabezpečenia slobody vierovyznania popri sekulárnej vláde bolo primárnym zámerom odluky cirkvi od štátu najmä oslobodiť CIRKEV - chrániť ju pred štátom, ktorý by ju mohol tak ako v minulom režime ohrozovať, prenasledovať a ovplyvňovať."
Hlavným problémom pre bigotných katolíkov spolu s konferenciou biskupov je ten , že katolícka cirkev by stratila vplyv na chod štátu a jeho politické rozhodnutia. Oni si totižto uzurpujú právo diktovať štátu svoje stredoveké dogmy, a v neposlednom rade rozhodovať o živote krajiny až do tých najmenších detailov.
Odluku cirkvi od štátu chápu ako snahu obmedziť ich vplyv.
Ja, osobne, beriem odluku cirkvi od štátu ako ochranu štátu pred bigotnými katolíckymi fundamentalistami a nie naopak.
 
Hodnoť

 

Nie som liberál, som veriaci.

Nie som proti odluke cirkvi od štátu. Aj keď ..... Na cirkvi ide cca 50 mil. €, na politické strany (nad 3%) cca 75 mil. €.

V celkovom balíku SR to podľa mňa "nie je až taký peniaz". Len nech sa z toho nevytĺka politický kapitál, nech sa to deje slušne.

Možno sa dá ušetriť na oboch stranách.
 
Hodnoť

Som realista

a cakam kedy SAS predlozi druhe a tretie "kilecko". Kedy SAS oznami ako je na tom s navrhmi na cerpanie tej nemalej sumy z Europskej unie v rezortoch, za ktore je zodpovedna. Lebo termin oktober je neuprosny. Som realista a viem pochopit, ze teraz ziadat odluku cirkvi od statu musi pockat. Netvrdim, ze by sa malo na to zabudnut. Som realista na rozdiel od liberala.
 
Hodnoť

Uhorky už ste zavarili?

Lebo , ak nie bolo by o mnoho prospešnejšie, ak by ste to spravili.
Tento váš atak na veriacich je detinský. Oháňate sa faktografiou, a dokonca tvrdíte, že sa môžete liberáli (správnejšie by malo byť socialisti) zhodnúť s cirkevnými hodnostármi. Je to mopžné, žeby ste sa zhodli, ale s racionálne uvažujúcimi veriacimi občanmi väčšinou pravicovo orientovanými sa už ťažko možno zhodnúť. A to vy dobre viete, ale poďme si rozobrať jednotlivé "fakty".
1. Vraj posledná nesplnená požiadavka Novemba 89 je "odluka cirkvi od štátu.
A čo napríklad : Bod 11.Žiadame reálne zaručiť právo na zdravé životné prostredie.
Bod 10 . Žiadame dôsledne demokratickú federáciu Čechov a Slovákov a zákonné upravenie práva postavenia národností na princípe plnej a faktickej rovnoprávnosti. alebo taký bod 6.Žiadame zaručiť nestrannosť súdov a prokuratúry a vytvoriť skutočne právny štát
Bod5. Žiadame odideologizovať školstvo a kultúru a oddeliť kultúru od štátneho riadenia.
Ako vidno nie je to jediná požiadavka , ktorá nie je splnená a niektoré ani už nikdy nebudú.
Nehovoriac, že je otázne či pod dôslednou odlukou v Bode 7( Žiadame dôslednú odluku cirkvi od štátu.) bolo myslené finančnú odluku, lebo len to je prezentované ako najdôležitejšia nesplnená požiadavka. Zdroj : https://www.fedorgal.cz/blog/i...
2. falošný fakt: "finančnú pupočnú šnúru sa bojíme preťať doteraz." Kto akože sa má báť? Predovšetkým ide o to, že štát nemá (nechce) na zaplatenie 40 rokov neoprávneného užívania majetku respektíve jeho nevrátenie. Preto je pre štát výhodnejšie dodržiavať zmluvy ako z nich zbabelo utekať. Teda žiaden strach, ale výhodná dohoda štátu s cirkvami. Vyjde ho to veľmi lacno.

3. Falošný fakt : "stratila by síce garantované peniaze zo štátneho rozpočtu, ale získala by absolútnu autonómiu" Akú absolútnu autonómiu? V čom ju teraz akože nemá? Čo nespraví pretože výplatnú pásku dostáva od štátu? Alebo naopak čo akože bude (cirkev) robiť viac, ak bude mať tú domnelú absolútnu autonómiu?
4. fakt popiera predchádzajúci 3. "Samotné návrhy na zmenu financovania cirkví ani neznamenajú úplné odstrihnutie od štátnej podpory" Takže tam , kde nejaký štátny úradník povie, že tam sa mi to páči cigánska osada (to už nie je rasizmus?) tak tam dáme prachy aj na duchovného, ale tam, kde chodia do kostola babky v Dolnom Hornom, tak tie si to už nezaslúžia, lebo socialisti sú proti, pardón, dnes si hovoria liberáli .
Fakt číslo 5 : "ale aj to, že cirkev prestane zasahovať do štátu a do jeho podoby" ten už ide proti Bodu 1. z Novembra 1989 : "Žiadame vytvoriť zo Slovenskej národnej rady skutočný parlament slovenského národa, v ktorom budú mať zastúpenie všetky zložky našej spoločnosti." Rovnako proti bodu 3. o práve zhromažďovať sa, spolčovať, slobode svedomia a ďaľšie práva a slobody a medzi nich jednoznačne patrí právo sa spolčovať s kým uzná ktokoľvek za vhodné.
A už vôbec nechápem ako by zmena financovania mohlo zmeniť to strašné ovplyvňovanie politických strán?
Prečo podnikatelia majú právo ovplyvňovať stranu SaS a cirkevní hodnostári to už robiť nesmú?

Keď už došli fakty hoc falošné tak ide sa po emóciách . Treba siahnuť po právach žien zabíjať vlastné deti. Na to sa nesmie siahať.
Skutočný liberál by nikdy nedovolil interrupciu bezohľadu na to akou formou je vykonávaná. Len socialisti tvrdia, že právo ženy je nad právom jej počatého dieťaťa. Liberál vie, že prvé je právo na život potom sú všetky ostatné, preto schovávať sa za právo na zdravotné služby (nik nikomu nič také neberie) . Podobne argumentovali otrokári, keď im "brali" právo na zabíjanie otrokov,
 
Hodnoť

Pokračovanie

Správne znenie vášej vety by bolo:
"Takže ÁNO, v téme odluky cirkvi od štátu IDE o lacný politický marketing. Tu NEJDE o úplne legitímne zastupovanie signifikantnej časti spoločnosti, ktorá žiada splnenie záväzku Novembra ´89, našich medzinárodných záväzkov a striktného dodržiavania Ústavy SR, NAOPAK ide o proti plneniu záväzkov z Novembra89 a porušenie medzinárodných záväzkov.

Vaša domnienka: "Odporcovia odluky argumentujú možnou finančnou poddimenzovanosťou cirkví," Kto to tvrdí?

A teraz k tomu naozaj faktickému:
"Pozrite si síce dlhý, ale poučný PREHĽAD FINANCOVANIA CIRKVÍ V EURÓPSKEJ ÚNII."
Zaujímavé je, že ste uviedli niekoľko krajín, ale ani jednu s podobným historickým vývinom. Stačilo aspoň tú jednu nám najbližšiu Českú republiku a bolo by všetko jasné a váš dlhy blog by stratil na význame.
Zabudli ste napísať, že ani Rakúsko, ani Nemecko, ani Švédsko nestavalo cesty, či fabriky na pozemkoch cirkvi, nezničila budovy, knižnice, atď a nerefundovala nič.

Ak chce naozaj SaS začať diskutovať o financovaní racionálnymi argumentami , mala by ste vy pani Nicholsonová svoj článok prepísať a opraviť svoje falošné fakty. Nevnášať do diskusie emócie a svoju osobnú nenávisť voči katolíckej cirkvi.
Samozrejme, že je tu cesta napríklad podobná ako v ČR , ale je ochotná SR na ňu pristúpiť? Ak nie, tak neotvárajte tému, ktorej buď nerozumiete, alebo to robíte , len pretom, že už máte pozavárané uhorky?
 

 

Pekne, ďakujem za tento príspevok.
 
Hodnoť

 

Konečne sa niekto prebudil, malo sa to uskutočniť už pred 30 rokmi.
 
Hodnoť

 

Aj tak v konecnom dosledku nejde o to co by chcel "stat" alebo cirkev, ci Sulik. Ale rozhodujuce je to co si praje obcan a teda prevazne veriaci. Ano znie to smiesne. Toto je ale asi jedina vec o ktoru si obcan zabojuje a povie si ako by si to prial. Nie je na nejakom volnomyslienkarovi ktory patri do drvivej mensiny aby sa tvaril ze prisiel k patentu na rozum za skvelych podmienok.
Sulik si koleduje o "popravu". Jednak nevhodne nacasovanie a jednak totalne nevhodna tema, v kontexte toho, ze tem, ktore treba riesit v tomto state(mimochodom aj s jeho prispenim a malickou asistenciou v ulohe uzitocneho idiota pri pade poslednej " pravicovej" vlady) je neurekom. Pride o naklonnost aj tych povedzme par kusov konzervativcov co si osvojili za svoju jeho ekonomicku agendu.
A vobec co i len spomenutim takychto tem znaci ze je mimo schopnost vnimat ludi naokolo. Zjavne nevie co je to pozerat sa na svet potrebami druhych. Je to ignorant. Zjavne rad poddzubuje. Osvojuje si a hlasi sa k rovnej dani, ale az teraz zisti ze nieco uviest do praxe moze byt daleko daleko narocnejsie ako to doslova iba vymysliet.
Som ateista, ale verim v jednu vec, ze tomuto zriadeniu dalo zaklady prave krestanstvo, so vsetkym dobrym aj zlym. Ale je to zatial to najlepsie a najkultivovanejsie zriadenie ake maticka zem na sebe nosila. A oblbovat spolocnost ktora chce v tomto momente zit v symbioze s krestanstvom, nejakymi infantilnymi navrhmi je prinajmensom nevhodne.
 

<< < 1 2 3 4 5

Najčítanejšie


 1. Rudolf Pado: O čom Sulík pod Tatrami decentne mlčí 8 509
 2. Július Kovács: Róbert Kaliňák šéf Slovenskej mafie 2 894
 3. Michal Májek: Maturita po novom 1 885
 4. Iveta Kompišová: Prvá žena - nositeľka Nobelovej ceny za mier - bola rodáčka z Prahy 1 544
 5. Martin Greguš: Koľko infikovaných by Vallo potreboval v Bratislave, aby chcel 2kolo? 2706 mu nestačí... 1 487
 6. Jozef Orogváni: Ako sme boli babku očkovať 1 384
 7. Juraj Paškuliak: Ďalšie zlé skúsenosti so Slovenskou poštou 1 077
 8. Roman Janciga: Rozhovor s mladým infektológom z Kramárov 884
 9. Soňa Fröhlichová: Aktuálne cestovanie na trase Švajčiarsko – Nemecko – Rakúsko – Slovensko 767
 10. Mišo Šesták: Keď sa o Lučenčanoch písalo ako o "najhoršej luze" 652

Rebríčky článkov


 1. Stanislav Martinčko: HLASný SMER miluje vily a operetky!
 2. Helena Michlíková: Tieň podozrenia
 3. Eduard Bartko: Prečo červení a modrí bojujú proti sebe a má zmysel trojité zálohovanie dát?
 4. Štefan Vidlár: Škola s Covidem
 5. Peter Biščo: Slovensko, krásna moja domovina plná zábudlivcov.
 6. Andrej Čatajský: Cash-Flow v dobe kovidovej
 7. Marcel Karvay: 24601
 8. Július Kovács: Róbert Kaliňák šéf Slovenskej mafie
 9. Lubomir Zahora: Umenie švov
 10. Patrik Lenčéš: Kostoly na Slovensku: Zatvorené pre ľudí, otvorené pre nebo.


Už ste čítali?